W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości 80-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą

16.10.2022

80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą

W dniu 13 października 2022 r.  w Konsulacie Generalnym RP w Toronto odbyły się uroczyste obchody 80-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą. Gościem honorowym wydarzenia była Pani Gubernator porucznik (ang. Lieutenant Governor) prowincji Ontario - Elizabeth Dowdeswell. Partnerem uroczystości była Grupa KGHM.

Gospodarz spotkania Konsul Generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska nakreśliła rys historyczny relacji dwustronnych, jak również dokonania i zasługi wybitnych Polaków w Kanadzie m.in. Kazimierza Gzowskiego, Admirała Nałęcz-Tymińskiego oraz Stanleya Haidasza, który został pierwszym kanadyjskim ministrem ds. wielokulturowości i był pierwszym Kanadyjczykiem polskiego pochodzenia powołanym do Senatu. Pani Gubernator porucznik podkreśliła bardzo dobre relacje polsko-kanadyjskie oraz współpracę na wielu płaszczyznach oraz nawiązała do ostatniej wizyty Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek w Kanadzie, podczas której odbyło się spotkanie dwustronne. J.E. Ambasador RP Witold Dzielski podkreślił intensywność kontaktów dwustronnych w br., które budują i umacniają polsko-kanadyjskie relacje, jak również podziękował kanadyjskiemu rządowi federalnemu, rządowi prowincji Ontario oraz narodowi kanadyjskiemu za zaangażowanie i udzielenie dla Ukrainy szerokiego wsparcia humanitarnego i wojskowego. Konsul Generalna Magdalena Pszczółkowska otrzymała list gratulacyjny od Premiera prowincji Douga Forda, w którym Premier złożył życzenia z okazji rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą oraz podkreślił długoletnią przyjaźń i partnerstwo między naszymi narodami.

W uroczystościach uczestniczył również polski weteran II wojny światowej Zbigniew Gondek – kawaler orderu Virtuti Militari. Obecna była Minister Infrastruktury prowincji Ontario – Kinga Surma, członkowie parlamentu prowincji: Natalia Kusendova-Bashta, Christine Hogarth, jak również korpus konsularny Toronto (RFN, Szwecja, Holandia, Chorwacja, Irlandia, Rumunia, Bułgaria, Ukraina), przedstawiciele Polonii oraz świata biznesu.  

Po części oficjalnej zgromadzeni goście wysłuchali koncertu jazzowego w wykonaniu Bartosz Hadała Trio oraz Cassandry Warner.


Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską (rząd RP na uchodźstwie w Londynie) a Kanadą (rząd kanadyjski w Ottawie) nastąpiło w efekcie wymiany not dyplomatycznych między oboma stronami. 3 lutego 1942 r w Londynie - wysoki komisarz dla Kanady (Vincent Massey), reprezentujący króla Wielkiej Brytanii jako zwierzchnika Dominium Kanady, poinformował notą ambasadora rządu RP na uchodźstwie w Londynie (Edward Raczyński) o udzieleniu agrément dla posła Polski w Kanadzie (Wiktor Podoski) i zgodzie władz kanadyjskich na ustanowienie w Ottawie polskiego poselstwa). Była to odpowiedź na notę ambasadora E. Raczyńskiego z 1942.01.29

 

Fot. Piotr Figura

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}