W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Toronto

03.05.2021

1

W związku z obostrzeniami pandemicznymi w prowincji Ontario Konsulat Generalny RP zaprasza do udziału w wirtulanych obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

1. Wystąpienie Konsula Generalnego Krzysztofa Grzelczyka. LINK

2.  Kolejny odcinek wykładów Leszka Wyczółkowskiego poświęconych polskiemu malarstwu historycznemu: „Jan Matejko: Konstytucja 3 Maja”. LINK

Konsulat Generalny RP w Toronto, w związku z 230. rocznicą uchwalenia Konsytucji 3 Maja, zainicjował cykl wykładów poświęconych malarstwu historycznemu, które prezentuje Leszek Wyczółkowski, znany artysta polski mieszkający w Mississaudze. Wszystkie wykłady dostępne są na kanale YouTube Konsulatu (@PLinToronto).

3. Okolicznościowy występ Grupy Wokalno – Tanecznej Radość-Joy.

Zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanego z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja występu artystycznego Grupy Wokalno-Tanecznej Radość-Joy. LINK

Grupę Radość-Joy założyła w 1992 roku pani Anna Piwowarczyk, która od ponad 30 lat jest w kościele pw. M. Kolbe w Mississaudze. Początkowo zespół śpiewał tylko podczas Mszy Św. po polsku i angielsku. Od czasu powstania zespół rozrósł się wiekowo i rozwinął artystycznie. Rozszerzył swój repertuar o pieśni folklorystyczne, patriotyczne, scenki rodzajowe oraz układy taneczne. Te ostatnie wykonywane są w kolorowych, stylizowanych strojach, zaprojektowanych i uszytych specjalnie dla dzieci. Zespół występował z koncertami w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Gościł również w Polsce oraz na Tajwanie. Nagrał kilka płyt CD i jest bardzo ciepło przyjmowany przez publiczność. Wielokrotnie nagradzany. Aktualnie do zespołu należy ponad 150 osób, dzieci i młodzież.

4. Wykład historyczny Wojciecha Werner - Wojnarowicza (English). LINK

The Polish Constitution of May 3rd, 1791 & The Triumph of the National Myth. How a failed constitutional reform became a powerful weapon for the national self-preservation and political rebirth.

5. Wyniki konkursu plastycznego online pt. Maluję historię Polski: Konstytucja 3 Maja - LINK

6. Opera Straszny Dwór

Zaprszamy do obejrzenia i wysłuchania opery narodowej Straszny Dwór polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki w wykonaniu Opery Narodowej w Warszawie pod batutą Grzegorz Nowaka i reżyserii Davida Pountney'a. Opera jest w języku polskim z angielskimi napisami.

Program wydarzenia można znaleźć tutaj.
Link do opery: tutaj.

7. Wystawa: „Konstytucja 3 Maja – Pierwsza w Europie Nowoczesna Konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny”

Na ogrodzeniu Konsulatu Generalnego RP w Toronto dostępna jest wystawa: „Konstytucja 3 Maja – Pierwsza w Europie Nowoczesna Konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny” przygotowana jest przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie.

Symboliczne otwarcie wystawy przez Konsula Generalnego Krzysztofa Grzelczyka miało miejsce 17 kwietnia 2021 r. Dumni z naszego dziedzictwa, zachęcamy również w Kanadzie do poznania tej pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie. Wystawa będzie dostępna do końca roku. Zapraszamy do jej odwiedzenia w dogodnym dla Państwa terminie.

 

 

Wideo