W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek w Kanadzie

15.06.2022

W dniach 11-14 czerwca 2022 r. odbyła się wizyta delegacji polskiego Sejmu i Senatu w Kanadzie pod przewodnictwem Marszałek Elżbiety Witek.

Wizyta Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek w Kanadzie w dniach 11-14 czerwca 2022 r. - 7

Podczas pierwszego dnia wizyty, Pani Marszałek Elżbieta Witek wzięła udział w uroczystości wręczenia świadectw ukończenia Szkoły Polskiej im. gen. Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto.

W niedzielę, 12 czerwca, w drugim dniu wizyty w Kanadzie, marszałek Sejmu wzięła udział w 103. pielgrzymce do Cmentarza Hallerczyków w miejscowości Niagara-on-the-Lake. Delegacja spotkała się także w Polonią w St. Catharines oraz złożyła wieńce i wiązanki przed pomnikiem katyńskim oraz tablicą smoleńską i tablicą sybiraków w Toronto.

Głównym punktem dnia była 103. pielgrzymka do cmentarza w Niagara-on-the-Lake. Spoczywają na nim polscy ochotnicy z Kanady i Stanów Zjednoczonych, szkoleni w latach 1917-1919 w miejscowym obozie Camp Kosciuszko, by dołączyć do armii gen. Józefa Hallera i walczyć o niepodległość Polski oraz w obronie jej granic. Podczas pielgrzymki licznie zgromadzeni przedstawiciele Polonii z Kanady i USA biorą udział w mszy św. i oddają hołd żołnierzom Błękitnej Armii gen. Hallera, którzy w liczbie 20 tysięcy wyruszyli z Kanady, by wziąć udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pamiętają także o pochowanych na cmentarzu ochotnikach zmarłych w wyniku grypy hiszpanki, którym nie dane było wyruszyć do walki.

Podczas trzeciego dnia wizyty marszałek Sejmu Elżbiety Witek odbyło się spotkanie z gubernator prowincji Ontario Elizabeth Dowdeswell. Następnie delegacja zwiedziła gmach parlamentu prowincji Ontario. Polskim przedstawicielom towarzyszył przewodniczący parlamentu Ted Arnott.

Następnie delegacja parlamentarna udała się do firmy Cyclone Manufacturing. Firma z Mississaugi produkuje części do samolotów dla największych potentatów lotniczych. Przedsiębiorstwo zatrudnia w Kanadzie ponad 500 osób, a jego właściciel, Andrzej Sochaj, jest zasłużonym działaczem polonijnym.

Po południu, 3 dnia wizyty w Kanadzie (13 czerwiec 2022 r.), delegacja, której przewodniczyła marszałek Sejmu udała się do stolicy kraju - Ottawy.

W Parku Konfederacji Marszałek Sejmu oddała hołd kanadyjskim lotnikom, którzy zginęli niosąc pomoc dla walczącej w II wojnie światowej Polski, a w szczególności dla Powstańców Warszawskich. Uczestnicy delegacji odwiedzili także drzewo - dąb poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego oraz zlokalizowane w parku pomniki wojenne.

Ostatnim punktem trzeciego dnia wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie było spotkanie z przedstawicielami Polonii Kanadyjskiej Canadian Polish Congress – oddział Ottawa, w Domu Polskim Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie.

We wtorek, 14 czerwca, w czwartym dniu pobytu w Kanadzie, marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wizytę w obu izbach kanadyjskiego parlamentu. W Izbie Gmin rozmawiała z jej przewodniczącym Anthonym Rotą, spotkała się z członkami Kanadyjsko-Polskiej Grupy Międzyparlamentarnej oraz obserwowała obrady plenarne Izby. W Senacie złożyła wizytę przewodniczącemu George J. Furey.

W gmachu Izby Gmin gości z Polski powitał poseł Irek Kusmierczyk – przewodniczący Kanadyjsko-Polskiej Grupy Międzyparlamentarnej. Marszałek Sejmu wraz z delegacją spotkała się z parlamentarzystami należącymi do grupy oraz z członkami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. Rozmawiano o dalszym rozwijaniu współpracy między parlamentami Polski i Kanady, o wojnie na Ukrainie i wsparciu dla walczących z rosyjską agresją, a także o kanadyjskiej Polonii.

Podczas rozmowy z przewodniczącym Izby Gmin Anthonym Rotą Marszałek Sejmu zaprosiła go do złożenia wizyty w Polsce. Następnie polska delegacja zwiedziła budynek Izby Gmin i obserwowała jej obrady plenarne.

W rozmowie dziennikarzami Elżbieta Witek podsumowała czterodniową wizytę. Jak podkreśliła, miała ona dwa wymiary: związany Polonią oraz polityczny. – Chciałam przekazać Polonii słowa podziękowania za pomoc dla uchodźców z Ukrainy i dla samej Ukrainy, powiedziałam, że jesteśmy z nich dumni i oni powinni sami tę dumę czuć, ponieważ o Polsce dzisiaj się mówi bardzo dobrze i bardzo dużo – mówiła reporterom Marszałek Sejmu. – To zawsze bardzo wzruszający moment, kiedy można spotkać się z rodakami – stwierdziła, wspominając rozmowy z kanadyjską Polonią. – Wszystkich łączy jedno: wspólne korzenie, ojczyzna, Polska. Mówią o niej z wielkim pietyzmem, szanują, pamiętają, pielęgnują tradycję – podkreśliła Elżbieta Witek.

Jak zaznaczyła marszałek Sejmu, istotny był również wymiar polityczny wizyty: - Każde spotkanie skupiało się na wątku wojny na Ukrainie. Na tym, w jaki sposób Ukrainie pomagać, ze trzeba pomagać szybko, że oni potrzebują przede wszystkim pomocy zbrojnej. Że to nie jest konflikt regionalny, to nie jest konflikt dotyczący tylko Europy. To konflikt zagrażający bezpieczeństwu całego świata i porządkowi prawnemu na całym świecie – relacjonowała Elżbieta Witek. – Kanadyjczycy znakomicie to rozumieją, te rozmowy były bardzo dobre, ponieważ nikogo nie musiałam przekonywać, ze pomoc Ukrainie jest potrzebna – dodała.

Elżbieta Witek zapowiedziała wizytę przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka, który przyjedzie do Polski w najbliższy piątek. – Moi rozmówcy prosili, bym przekazała, że Kanada stała, stoi i stać będzie przy Ukrainie. Oni wiedzą, czym jest ten konflikt i że trzeba go skończyć jak najszybciej zwycięstwem Ukrainy – mówiła.

Marszałek Sejmu wspomniała także o spotkaniu z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną, podczas którego zachęcała do nawiązywania prawdziwych, osobistych relacji między parlamentarzystami.

Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek i polskiej delegacji towarzyszy także Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski, szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz konsul generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}