W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta na Ontaryjskich Kaszubach – 14-15 sierpnia 2021

15.08.2021

kaszuby2021

W dniach 14-15 sierpnia 2021 r. Ambasador Andrzej Kurnicki odbył wizytę na „Ontaryjskich Kaszubach”. Pierwszego dnia wizyty Ambasador odwiedził groby zasłużonych przedstawicieli Polonii, którzy spoczywają na miejscowych cmentarzach Wilnie przy kościele St. Cathrine. Ambasador spotkał się także z burmistrz Barry’s Bay, panią Kim Love oraz złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą Kanadyjczyków polskiego pochodzenia poległych podczas II wojny światowej w kościele St. Casimir w Round Lake Centre.

Podczas drugiego dnia wizyty Ambasada RP w Kanadzie wspólnie z Instytutem Naukowym im. Oskara Haleckiego w Kanadzie i Polskim Instytutem Dziedzictwa i Kultury ,,Kaszuby" (Prezes Anna Psuty) zorganizowały obchody 77. rocznicy Bitwy pod Falaise i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Katedrze pod Sosnami, w Barry's Bay. po Mszy Św. prowadzonej przez Ojca Jana Łempickiego Ambasador Andrzej Kurnicki, wygłosił referat poświęcony działaniom Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka w Bitwie pod Falaise. Następnie Maciej Jabłoński, Prezes Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie w swoim przemówieniu przedstawił sylwetkę i losy Generała Maczka. Jako ostatni wystąpił Krzysztof Książek, Attaché Obrony RP w Kanadzie, który zgromadzonym przybliżył historyczne momenty i przykłady braterstwa krwi Polaków i Kanadyjczyków na przestrzeni ostatnich 100 lat. Wydarzenie odbyło się w wyjątkowej „Katedrze pod Sosnami” i zgromadziło na świeżym powietrzu około 80 osób.

Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane wystawy:

  • „Generał  Stanisław Maczek i Bitwa pod Falaise” przygotowana przez Ambasadę RP
  • „1920-2020 Bitwa Warszawska – Polskie Zwycięstwo dla Wolności Europy” autorstwa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Ministerstwa Obrony Narodowej.

Obie wystawy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Wideo