W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej oraz Ministra Andrzeja Dery w Kanadzie

31.05.2022

Carassauga

TORONTO / MISSISSAUGA

W sobotę i w niedzielę (28 i 29 maja) Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska oraz Minister Andrzej Dera przebywali w Toronto i Mississaudze. Delegacji towarzyszyli: Ambasador-Desygnowany RP w Kanadzie Witold Dzielski, Konsul Generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska oraz Jan Badowski, dyrektor w KPRM.

•         W pierwszym dniu wizyty delegacja uczestniczyła w otwarciu XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto. Wydarzenie zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, był to pierwszy w historii zjazd w kraju liścia klonowego. Minister A. Dera odczytał w imieniu Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Duda list skierowany do uczestników zjazdu, jak również wygłosił kilka osobistych słów od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że nauczanie języka polskiego i w języku polskim poza granicami kraju jest "kluczowe dla kształtowania tożsamości narodowej i umacniania postaw patriotycznych polonijnej młodzieży".

•         Kolejnym punktem wizyty była Mississauga – położone w aglomeracji Toronto miasto będące jednym z największych skupisk kanadyjskiej Polonii. Wicemarszałek Sejmu oraz Minister Dera byli honorowymi gośćmi uroczystego zakończenia roku szkolnego w Polskiej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Szkoła istnieje od pół wieku i uczy się tam ok. 400 dzieci w wieku 3 - 15 lat.

•         Podczas wielokulturowego festiwalu Carassauga delegacja zwiedziła polski pawilon,  gdzie miała miejsce inauguracja wystawy „Poland” przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Następnie delegacja uczestniczyła w otwarciu Dni Polskich w Mississaudze – wydarzenie to stanowi okazję do prezentacji polonijnych artystów, zespołów ludowych, kinematografii, a także przysmaków polskiej kuchni.

•         Wicemarszałek M. Gosiewska oraz Minister A. Dera spotkali się również z mieszkańcami Domu Opieki Copernicus w Toronto, wśród których są m.in. weterani walk o Monte Cassino.

•         Drugi dzień wizyty w Toronto rozpoczął się od mszy św. w kościele pw. św. Kazimierza w Toronto. Wieloetniczną parafię rzymskokatolicką św. Kazimierza położoną w „polskiej dzielnicy” Roncesvalles prowadzą ojcowie oblaci, proboszczem jest o. Janusz Błażejak. Następnie delegacja złożyła kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, Pomnikiem Katyńskim oraz pamiątkowymi tablicami: smoleńską i sybiracką.

•         W obecności Ambasador-Desygnowanej Ukrainy w Kanadzie Yuli Kovaliv, Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska oraz Minister Dera wzięli udział w telewizyjnym maratonie charytatywnym pt. „Save Ukraine - #StopWar”, którego celem było wsparcie walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainy.

•         Wieczorem odbyło się także spotkanie z Polonią w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Toronto, którego gospodarzem była Konsul Generalna Magdalena Pszczółkowska. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikarzami mediów polonijnych Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska: „Polska postrzega Polonię jako wsparcie dla polityki zagranicznej”. Wieczorem polska delegacja wzięła udział w uroczystym uruchomieniu biało-czerwonej iluminacji znaku „TORONTO”, będącego wizytówką miasta. Iluminacja była jednym z punktów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego ustanowionego przez parlament prowincji Ontario.

 

WINNIPEG

W dniach 30-31 maja 2022 r. Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska wraz z Konsul Generalną Magdaleną Pszczółkowska przebywały w Winnipeg – stolicy prowincji Manitoba.

•         Jednym z pierwszych punktów wizyty było spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych, szkolnictwa, harcerstwa i duchowieństwem. Podczas spotkania Wicemarszałek M. Gosiewska podkreśliła rolę Polonii w utrzymywaniu związków z Polską, jak również obszernie odniosła się do wojny w Ukrainie podkreślając, że: "Nie możemy pozwolić, by politycy zapomnieli o tym, co się dzieje na Ukrainie. Pokój jest ważny, ale nie za wszelką cenę. Najważniejsze są zasady. Wojna, która się toczy, to jest wojna o wartości".

•         31 maja delegacja odwiedziła Parlament Manitoby, gdzie Wicemarszałek M. Gosiewska spotkała się z Premier Manitoby Heather Stefanson. Podczas rozmowy została podniesiona przede wszystkim kwestia pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz formom wsparcia humanitarnego. W parlamencie znajduje się tablica upamiętniająca dwieście lat imigracji Polaków do Manitoby. Delegacja złożyła również wieniec pod Kamieniem Pamięci w Albrin Park w Winnipegu i wspólnie z Polonią oddała hołd 96 ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Zdjęcia (35)

{"register":{"columns":[]}}