W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa: "Konstytucja 3 Maja – Pierwsza w Europie Nowoczesna Konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny" w Toronto

03.05.2021

1

Na ogrodzeniu Konsulatu Generalnego RP w Toronto dostępna jest wystawa: „Konstytucja 3 Maja – Pierwsza w Europie Nowoczesna Konstytucja przyjęta w sposób demokratyczny” przygotowana jest przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie.

Symboliczne otwarcie wystawy przez Konsula Generalnego Krzysztofa Grzelczyka miało miejsce 17 kwietnia 2021 r. Dumni z naszego dziedzictwa, zachęcamy również w Kanadzie do poznania tej pierwszej nowoczesnej konstytucji w Europie. Wystawa będzie dostępna do końca roku.

Wystawa została przygotowana w związku z uhonorowaniem przez Komisję Europejską w 2015 r. Konstytucji 3 Maja Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. To wyróżnienie przyznawane obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy oraz rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. Celem Znaku Dziedzictwa Europejskiego jest wzmocnienie wśród obywateli państw członkowskich poczucia przynależności do Unii Europejskiej i budowa tożsamości w oparciu o wspólne wartości i dziedzictwo kulturowe.

W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie przechowywany jest oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 Maja, jak też druk ustawy wydany zaraz po jej uchwaleniu.

Zapraszamy do jej oglądania w dogodnym dla Państwa terminie.

 

Zdjęcia (4)