W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Duży pożar suchych traw

23.03.2022

W dniu 23 marca 2022 r. o godz. 13:13 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze łąk i lasu w miejscowości Budy oraz Cisówka.

Duży pożar suchych traw

Pierwsze przybyłe zastępy potwierdziły zgłoszenie oraz poprosiły o zadysponowanie kolejnych sił i środków. Ogółem w działaniach brało udział 27 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej, łącznie 98 strażaków. Współpracowano również ze służbą leśną, z której został zadysponowany samolot Dromader, który wykonał trzy zrzuty wody na front pożaru. Spaleniu uległo 13 obiektów budowlanych (budynki letniskowe i gospodarcze) oraz ok. 60 hektarów nieużytków rolnych i podszycia leśnego. Dozorowanie pogorzeliska trwało całą noc, a dogaszanie ukrytych zarzewi ognia trwało również w dniu 24 marca 2022 r.

 

Od początku roku do 24 marca 2022 r. do palących się traw lub nieużytków rolnych na terenie powiatu białostockiego jednostki ochrony przeciwpożarowej  wyjeżdżały już ok. 100 razy.

Strażacy apelują - WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE!

Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Mimo sukcesywnego przypominania o obowiązującym całkowitym zakazie wypalania, ludzie zdają się być głusi na wszelkie apele. Wśród wielu ludzi nadal panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Podpalenia starej trawy są aktami wandalizmu.

Każdego roku w pożarach takich giną ludzie, często sami podpalacze, ale też przypadkowe osoby oraz strażacy.

"STOP POŻAROM TRAW"

FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/

 

Opracowanie: KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia: KW PSP w Białymstoku, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}