W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczny tlenek węgla

12.03.2023

12 marca 2023 roku ok. godz. 09:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku wpłynęła informacja o złym samopoczuciu osób przebywających w ośrodku Monar w Zaczerlanach.

Niebezpieczny tlenek węgla

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej otrzymano informację o złym samopoczuciu oraz bólach i zawrotach głowy u czterech osób przebywających w budynku. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego ewakuowali wszystkie znajdujące się w placówce osoby, a następnie za pomocą mierników wielogazowych sprawdzili wszystkie pomieszczenia na obecność tlenku węgla. Mierniki wykazały jego obecność, dlatego pomieszczenia zostały przewietrzone oraz wygaszono piec CO. Ponowne sprawdzenie budynku miernikami nie wykazało już obecności tlenku węgla. Cztery osoby z podejrzeniem zatrucia, decyzją lekarza zostały zabrane do Szpitala na dalsze badania.

W działaniach, które trwały ponad 2 godziny brały udział 2 zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej, łącznie 12 ratowników.

Przypominamy, tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

Aby uniknąć zaczadzenia:

- systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych,
- użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
- nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych,
- nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

NIE BAGATELIZUJ OBJAWÓW TAKICH JAK: BÓLE I ZAWROTY GŁOWY, DUSZNOŚĆ, SENNOŚĆ, OSŁABIENIE, PRZYSPIECZONA CZYNNOŚĆ SERCA, MOGĄ ONE BYĆ SYGNAŁEM, ŻE ULEGAMY ZATRUCIU TLENKIEM WĘGLA.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Dodatkowo, aby zmniejszyć ryzyko, zamontuj CZUJKĘ TLENKU WĘGLA. To mała inwestycja w duże bezpieczeństwo.

Opracowanie: mł. kpt. Agnieszka Walentynowicz-Niedbałko, KM PSP w Białymstoku
Infografika: https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2022-2023 (13.03.2023 r.)

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}