W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozszczelnienie zbiornika z kwasem azotowym

26.08.2022

W dniu 26.08.2022r. o godzinie 10:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku trafiło zgłoszenie o rozszczelnieniu zbiornika z kwasem azotowym i towarzyszącej temu chmurze dwutlenku azotu w zakładzie produkującym mydła i środki do dezynfekcji.

Rozszczelnienie zbiornika z kwasem azotowym

Na miejsce zdarzenia zadysponowano 5 zastępów Straży Pożarnej w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Po dojeździe jednostek ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że doszło do rozszczelnienia zbiornika pod wpływem wysokiego ciśnienia z jednoczesnym wyrzutem fazy ciekłej na zewnątrz. Uwolniony został gaz (dwutlenek azotu), który rozprzestrzenił się po zakładzie.

Działania Straży Pożarnej polegały początkowo na wprowadzeniu jednej roty w ubraniach gazoszczelnych w celu rozpoznania rodzaju zagrożenia. Ratownicy po wejściu do magazynu potwierdzili, że najprawdopodobniej doszło do rozszczelnienia zbiornika o pojemności 1 m3 z kwasem. Siła wyrzutu zniszczyła podwieszany sufit nad zbiornikiem na powierzchni około 6 m2. Naokoło zbiornika pojawiła się plama kwasu azotowego o powierzchni około 5m2. W magazynie widoczna chmura brunatnego gazu (dwutlenek azotu). Zebrano część kwasu azotowego z podłogi przy pomocy wapna palonego (CaO) i sorbentu do substancji agresywnych. Potem przewietrzono budynek poprzez otwarcie okna i drzwi do magazynu. Przy pomocy ręcznego wózka widłowego wywieziono na zewnątrz uszkodzony zbiornik z kwasem azotowym, którego zawartość przelano do trzech nieuszkodzonych zbiorników przy pomocy polipropylenowej pompy beczkowej i węży chemoodpornych. W dalszej fazie działań ratownicy zabezpieczeni najpierw w sprzęt ochrony układu oddechowego, a następnie w filtropochłaniacze zbierali kwas w miejscu rozszczelnienia (ze ścian, sufitu, schodów i podłogi), który neutralizowano ługiem sodowym dostarczonym przez właściciela przedsiębiorstwa. Zneutralizowany roztwór poreakcyjny przelewano do separatora znajdującego się w magazynie. Z uwagi na trudne warunki na miejscu zdarzenia (wysoka temperatura i praca w pełnym nasłonecznieniu) kierujący działaniami ratowniczymi sukcesywnie dokonywał podmiany ratowników pracujących w strefie. Na koniec powierzchnię magazynu przelano dużą ilością wody, która trafiała do magazynowego separatora.

W działaniach gaśniczych trwających ok. 5 godzin brało udział 6 zastępów, łącznie 21 strażaków.

 

Opracowanie: kpt. Damian Kościuczuk, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia: kpt. Wojciech Wysocki, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}