W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego

Ratownictwo na zbiornikach i obszarach wodnych oraz zalodzonych polega na wykonywaniu czynności z zakresu ratownictwa medycznego, chemicznego, ekologicznego, technicznego lub gaszeniu pożarów. Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego prowadzą działania ratownicze w zakresie podstawowym (na powierzchni) i specjalistycznym (prace podwodne). Grupy te prowadzą również działania o charakterze humanitarnym, w tym polegające na przeszukiwaniu zbiorników na wniosek prokuratury.
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego w KM PSP w Bytomiu została powołana rozkazem nr 24/2000 Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach z dnia 16 listopada 2000 roku.
Do 2000 r. strażacy płetwonurkowie z JRG Bytom zdobywali i podnosili swoje kwalifikacje na bazie OSP Bytom Sucha-Góra.

Aktualnie bytomska grupa liczy 31 członków, w tym: 9 kierujących pracami podwodnymi, 8 nurków, 14 młodszych nurków.

Na wyposażeniu grupy znajduje się samochód ratownictwa wodno-nurkowego SCANIA, samochód SLRR Ford RANGER, łódź śrubowa płaskodenna – Ratowniczo-Desantowa MARIMS 550, ponton ratowniczy FALCON 400, sonar oraz 12 kompletów sprzętu nurkowego.

Corocznie grupa uczestniczy w kilkudziesięciu akcjach związanych głównie z poszukiwaniem i wydobywaniem osób oraz poszukiwaniem przedmiotów w tym samochodów, które zatopiono lub wpadły do zbiorników wodnych.
Interwencje w ostatnich latach:
- 2016: 31 interwencji
- 2017: 31 interwencji
- 2018: 57 wyjazdów alarmowych
- 2019: 43 wyjazdy alarmowe, 23 interwencje
- 2020: 52 wyjazdy

Strażacy ze SGRW-N w Bytomiu uczestnicząc w ćwiczeniach na zbiornikach otwartych przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą, a w razie konieczności podejmują dziania ratownicze w tym udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Strażacy ze SGRW-N w Bytomiu reprezentują województwo śląskie w zawodach sportowych w tym w: Euroregionalnych Mistrzostwach Polski Strażaków w Płetwonurkowaniu, Mistrzostwach woj. ślaskiego w Płetwonurkowaniu, Mistrzostwach Marynarki Wojennej w Płetwonurkowaniu zajmując czołowe miejsca.

W pierwszym półroczu 2019 roku grupa osiągnięła najwyższy poziom gotowości operacyjnej, tj. poziom „C” zgodnie z Zasadami Organizacji Ratownictwa Wodnego w Krajowym systemie Ratowniczo-Gaśniczym.