W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy samochód ratowniczy na wyposażeniu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

26.03.2021

Zdjęcie przedstawia przód samochodu pożarniczego marki IVECO koloru czerwonego z białym zderzakami i białymi pasami na drzwiach i tylnej zabudowie. Na dachu posiada zamontowaną belkę z niebieskimi światłami błyskowymi do poruszania się w ruchu uprzywilejowanym. Pojazd stoi na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W tle widoczne są budynki Komendy.

25 marca 2021 roku Jednostka Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie doposażona została w fabrycznie nowy, średni, specjalistyczny samochód ratowniczy o oznaczeniu SPGaz, ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Jego wyposażenie stanowi przede wszystkim:

- 12 kompletnych aparatów powietrznych MSA M1 z butlą powietrzną kompozytową,

- 8 noszaków aparatów powietrznych MSA M1,

- 20 masek do aparatów powietrznych MSA G1,

- 12 sygnalizatorów bezruchu,

- 12 kompletów łączności radiowej do masek MSA G1,

- 50 butli powietrznych stalowych ,

- kompresor do napełniania butli powietrznych o wydajności 330 l/min.

Zabudowa pojazdu wykonana została w formie wózków sprzętowych, co pozwala na jego dowolną  konfigurację w zależności od zaistniałych potrzeb.

Pojazd posiada rozkładaną markizę z dodatkowymi ścianami bocznymi pozwalającą na stworzenie zaplecza regeneracyjnego dla ratowników biorących udział w działaniach. W tylnej części pojazdu zainstalowano hydrauliczną windę ułatwiająca załadunek sprzętu.

Wraz z pojazdem krośnieńska komenda otrzymała dodatkowo:

- 10 kompletnych aparatów powietrznych MSA M1 z butlą powietrzną kompozytową,

- 10 masek do aparatów powietrznych MSA G1,

- 10 sygnalizatorów bezruchu,

- komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe sprzętu ochrony dróg oddechowych wraz z laptopem i oprogramowaniem,

- myjkę i suszarkę masek do aparatów powietrznych,

- narzędzia warsztatowe do obsługi sprzętu ochrony dróg oddechowych.

Pojazd, który trafił na wyposażenie JRG KM PSP Krosno, jest jednym z 20 podobnych samochodów wyprodukowanych przez kielecką fabrykę pojazdów specjalnych „Moto-Truck” na zamówienie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie w imieniu i na rzecz pozostałych Komend Wojewódzkich PSP w całym kraju.

Wartość pojazdu wraz z wyposażeniem to ponad 960 tys. zł, a jego zakup sfinansowany został z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w ramach projektu pn. „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”.

Pojazd zostanie wprowadzony do podziału bojowego już wkrótce, po wykonaniu niezbędnych procedur, szkoleń i kontroli sprzętu.

W ramach dyspozycji pojazd będzie mógł brać udział w zdarzeniach na terenie całego województwa podkarpackiego.

Zdjęcia (3)