W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szkolenia w komorze dymowej

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze Środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, podjął działania zmierzające do wybudowania komory dymowej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej  w Krośnie.

Inwestycja ta połączona została z planami likwidacji wysłużonego już obiektu magazynowego i przygotowania w tym miejscu infrastruktury technicznej pod zabudowę kontenerowej komory dymowej. W tym zakresie koniecznym było właściwe przygotowanie placu pod instalację kontenerów wchodzących w skład komory dymowej  w tym fundamentów, instalacji zewnętrznych i przyłączy energetycznych.  Na ten cel tut. komenda wydatkowała środki finansowe pozyskane z Urzędu Miasta Krosna w wysokości: 26.617,72 zł oraz ze Starostwa Powiatowego w wysokości: 20.000,00 zł.

Komora dymowa do ćwiczeń, która od 2008 roku funkcjonuje w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie wykonana została w zabudowie ośmiu kontenerów połączonych ze sobą tworząc budynek o wymiarach konstrukcyjnych długości 12 m, szerokości 9,6 m i wysokości 3 m. Obiekt wykonany został z materiałów nierozprzestrzeniających ognia. W zabudowie kontenerów przeznaczonych na komorę dymową przewidziane zostały między innymi pomieszczenia ścieżki treningowej ze strefą zadymioną,  ścieżki treningowej ze strefą termiczną, sterownia z pulpitem sterowniczym do sterowania zdarzeniami i do nadzorowania przebiegu ćwiczeń oraz pomieszczenie próby wysiłkowej z przyrządami do ćwiczeń, śluzy wyjściowe i wejściowe, a także sala z przeznaczeniem na szatnię i przygotowanie aparatów oddechowych do ćwiczeń. Wykonawcą projektu była firma Dräger Safety Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu.

Szkolenia na krośnieńskim obiekcie treningowym prowadzone są pod nadzorem Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

Materiały

Regulamin komory dymowej
Regulamin​_komory​_dymowej.pdf 0.17MB