W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VI edycja poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym

21.05.2021

Plakat promujący VI edycję akcji poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym w dniach 7-18 czerwca 2021 r.

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie zaprasza do wzięcia udziału w VI akcji poboru krwi dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym, pod hasłem  „Ratujemy-dajemy”.

Krew to dar bezcenny. Krwi nie można wyprodukować w laboratorium – krwi, ani żadnych produktów krwiopodobnych, nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm. Dlatego tak ważnym jest nieustanne promowanie oddawania krwi. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krośnie w dniach od 7 do 18 czerwca br. odbędzie się już VI Edycja Zbiórki Krwi "Ratujemy=Dajemy".

Co roku organizowaliśmy zbiórkę krwi w mobilnym autokarze poboru krwi i wręczaliśmy upominki osobom oddającym krew. Ze względu na istniejąca pandemię koronawirusa i obostrzenia już po raz drugi nie mamy możliwości przeprowadzenia pikniku rodzinnego w formie jak w poprzednich latach, jednak zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie akcji poboru krwi dla osób potrzebujących. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji i śledzenia najważniejszych informacji o wydarzeniu na Facebook'u.  

Jeśli jesteś zdrowy, nie zwlekaj z decyzją – oddaj krew.

Twoja krew może uratować życie drugiemu człowiekowi!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Przestrzegane są nie tylko dotychczasowe, rygorystyczne zasady bezpieczeństwa związane z pobieraniem krwi, ale wprowadzono dodatkowe procedury. W każdym miejscu pobierania krwi – stacjonarnym i wyjazdowym – zorganizowana jest dodatkowo śluza bezpieczeństwa, a więc wymagane jest dezynfekowanie rąk, założenie maseczki, pomiar temperatury. Każde stanowisko do oddawania krwi przez dawcę jest dezynfekowane.

Co powinieneś wiedzieć o krwi?

W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5–6 litrów krwi, która jest płynną tkanką składającą się z:

 • krwinek czerwonych – odpowiedzialnych za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu,
 • krwinek białych – odpowiedzialnych za procesy chroniące organizm przed patogenami,
 • płytek krwi – odpowiadających za zatrzymanie krwawienia i tworzenie tzw. „skrzepu”,
 • płynnego składnika – osocza – stanowiącego ok. 55% składu krwi, który zawiera, oprócz wyżej wymienionych składników krwi, białka (m.in. albuminę, czynniki krzepnięcia, immuoglobuliny), witaminy, enzymy i które są odpowiedzialne za transport wody oraz substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.

Wszystkie składniki krwi regenerują się w krótkim czasie. Niezależnie od tego, czy jesteś dawcą, czy nie, krew podlega ciągłej wymianie.

Jeśli zdecydujesz się oddać krew, Twój organizm szybko uzupełni jej ubytek, który nie zagraża zdrowiu i nie ma negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Z pobranej od honorowych dawców krwi pełnej uzyskiwane są trzy składniki:

 • koncentrat krwinek czerwonych
 • koncentrat krwinek płytkowych
 • osocze, które kwalifikowane do przetoczenia odpowiednimi badaniami oznaczone są odpowiednią grupą krwi.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać osoba zdrowa, czyli taka, której oddanie krwi nie zaszkodzi,
i której krew będzie bezpieczna dla pacjentów.

Osoby od 18 do 65 roku życia:

 • które ważą co najmniej 50 kilogramów
 • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
 • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)
 • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią
  i preparatami krwiopochodnymi.

Jak przygotować się do oddania krwi?

 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki),
 • wyśpij się,
 • zjedz lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem). Nie jedz: tłuszczy pochodzenia zwierzęcego: mleka, masła, kiełbasy, pasztetu, śmietany, rosołu, tłustego mięsa oraz jajek, orzeszków ziemnych i ciast kremowych,
 • ogranicz palenie papierosów.
 •  

Nie zgłaszaj się do oddania krwi, jeśli:

 • jesteś przeziębiony (katar)
 • przyjmujesz leki
 • po spożyciu alkoholu.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Wszystkie czynności związane z kwalifikowaniem do oddania krwi i z oddaniem krwi wykonywane są przy zastosowaniu sprzętu jednorazowego użytku.

 

Jak zachowywać się po oddaniu krwi?

 • stosuj się do zaleceń lekarza i personelu fachowego pobierającego krew,
 • uciskaj miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu)
 • pozostań w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny,
 • w dniu oddania krwi nie noś w ręce, z której pobierano krew, ciężarów,
 • unikaj w tym dniu pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych,
 • staraj się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach.

Uwaga – jeśli jesteś pilotem, maszynistą, kierowcą autobusu, operatorem dźwigu, osobą pracującą na wysokości, uprawiającą wspinaczkę, głębokie nurkowanie, to do pracy możesz wrócić nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.

Jeśli się nie zastosujesz do powyższych zaleceń, może powstać krwiak lub zasinienie w miejscu wkłucia. Jeżeli tak się stanie, zastosuj okłady z żelu na urazy i obrzęki lub lodu. W przypadku dużej zmiany zgłoś się do lekarza rodzinnego. W przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadom telefonicznie centrum, w którym oddałeś krew. Złe samopoczucie może przydarzyć się każdemu, jednak jest to powód do zastanowienia się, czy w przyszłości powinieneś oddawać krew.

Jeżeli pojawią się objawy osłabienia, to:

 • powiedz komukolwiek, kto jest obok Ciebie, że oddawałeś krew i czujesz się słabo,
 • połóż się z nogami ułożonymi wyżej lub zrób skłon tak, aby głowa znalazła się między nogami,
 • skontaktuj się lekarzem.

 

 

Informacja dla ozdrowieńców.

Nadal potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2!

Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddaj je w  najbliższym Centrum Krwiodawstwa i KrwiolecznictwaUratuj zdrowie
i życie drugiemu człowiekowi, oddając osocze metodą plazmaferezy lub krew pełną!

Ozdrowieniec może oddać:

 • osocze metodą plazmaferezy - pobrana z żyły krew poddawana jest separacji, zatrzymujemy wyłącznie osocze, pozostałe składniki krwi przetaczane są zwrotnie dawcy. Jednorazowo pobierane jest ok. 650-700 ml. osocza. Zabieg trwa ok. 40-50min.

 

WAŻNE !!!

 Należy wcześniej skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział terenowy w Krośnie, ulica Korczyńska 57, telefon 13 420 10 50 od poniedziałku do piątku w godzinach: 07:00-12:00 celem ustalenia terminu wizyty - nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu!

 

                                                                           Zapraszamy

                                               Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi

                                                        przy Komendzie Miejskiej

Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie   

Zdjęcia (1)