W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy

Na terenie działania KM PSP w Lesznie zadania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego realizuje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP kategorii A, 13 jednostek ochotniczych straży pożarnych (Krzemieniewo, Pawłowice, Rydzyna, Dąbcze, Osieczna, Lipno, Krzycko Wlk. Włoszakowice, Wijewo, Brenno, Święciechowa, Wilkowice oraz Leszno-Gronowo).
KSRG podczas usuwania skutków pożarów i innych miejscowych zagrożeń aktywnie wspomagają: Pogotowie Ratunkowe, Policja, Wojsko, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Inspektorat Ochrony Środowiska oraz inne instytucje, podmioty gospodarcze i osoby fizyczne.

Udział tych instytucji w działaniach ratowniczych i KSRG polega na dobrowolnym wspomaganiu na podstawie stosownych uzgodnień.

JRG w Lesznie w chwili obecnej posiada na swym wyposażeniu łącznie 12 pojazdów, w tym między innymi:

• 5 samochodów gaśniczych w tym ciężki samochód proszkowy,
• samochód ratownictwa technicznego (SRt),
• samochód ciężki ratownictwa chemicznego,
• samochód lekki rozpoznawczo-ratowniczy,
• SD-37,

Działania prowadzone przez PSP wspierane są między innymi przez 64 jednostki OSP z czego 13 włączonych jest do KSRG. Jednostki włączone do KSRG dysponują wyszkolonymi strażakami (różne stopnie przeszkolenia) oraz samochodami wodno-pianowymi wyposażonymi w podstawowy sprzęt i armaturę wodną, a także sprzęt specjalistyczny do ratownictwa drogowego i wodnego.

Średni wiek podstawowych samochodów w jednostkach KSRG wynosi 20 lat. Wkrótce powstanie problem ich odnowienia, a warunki finansowe nie zwiastują łatwego rozwiązania. Pomimo trudności udało się jednak zakupić w 2010 roku 2 samochody średnie gaśnicze, które otrzymały jednostki OSP Lipno i OSP Rydzyna, w 2011 roku ciężki samochód gaśniczy otrzymała jednostka OSP w Krzycku Wielkim.

Co roku organizowane są szkolenia dla druhów ochotników. Kursy obejmują zarówno zakres podstawowy jak i specjalistyczny.

Jednostki OSP włączone do KSRG stale są doposażane w nowe ubrania ochronne, aparaty powietrzne jednobutlowe nadciśnieniowe, sprzęt hydrauliczny do uwalniania ofiar wypadków drogowych oraz sprzęt specjalistyczny z zakresu ratownictwa wodnego, chemiczno-ekologicznego i wysokościowego. Lokalizacja jednostek na terenie działania jest równomierna. Wszystkie jednostki KSRG mają zainstalowany system bezprzewodowego alarmowania, który umożliwia zdalne załączanie syren zainstalowanych na budynkach remiz przez dyżurnego operacyjnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Lesznie.

W siedzibie tutejszej komendy znajduje się również zespół wyjazdowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co w znacznym stopniu usprawnia alarmowanie i dojazd zarówno służb medycznych jak i strażaków.

W dniu 7 września 2012 r. w nowym budynku komendy uruchomione zostało stanowisko do analizowania i prognozowania zagrożeń. Pełnią w nim służbę dyżurni operacyjni Komendy Miejskiej PSP w Lesznie oraz dyspozytorzy Oddziału Pomocy Doraźnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Pozwala ono na uruchomienie stanowisk stałych lub czasowych dla innych służb dyżurnych.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.10.2020 09:55 Tomasz Brzeskot
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Tomasz Brzeskot
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy 1.0 09.10.2020 09:55 Tomasz Brzeskot

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP