W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PRACOWITY WEEKEND DLA LESZCZYNSKICH STRAŻAKÓW

29.03.2021

W dniach od 26 – 28 marca 2021 roku leszczyńscy strażacy interweniowali 17 razy, głównie zdarzenia dotyczyły wypadków i kolizji drogowych, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego oraz usuwania skutków silnych podmuchów wiatru. Do pierwszego wypadku w ruchu drogowym doszło w miejscowości Jezierzyce Kościelne, w piątek chwile po godzinie 14:00. Kierujący motocyklem marki Honda CBF nie zachował zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i uderzył w ogrodzenie znajdujące się przy drodze.

Strażacy usuwają przewrócone drzewo z drogi.

W wyniku zdarzenia została poszkodowana jedna osoba, której strażacy udzielili KPP i przekazali Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Do kolejnego zdarzenia doszło w sobotę 27.03.2021 roku o godzinie 12:00. Kierujący samochodem osobowym marki Hyundai IX 35 jadąc drogą krajową nr 12, przed miejscowością Kąkolewo wpadł do rowu oraz uderzył w drzewo. Samochodem podróżowały dwie osoby, z których jedna - kobieta w wieku 59 lat została poszkodowana. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączyli akumulator w pojeździe i pomogli ratownikom z ZRM w transporcie poszkodowanej do karetki. Straty oszacowano na 25 tys. zł. W działaniach brały dwa zastępy z JRG Leszno oraz OSP Osieczna.

Do równie niebezpiecznego wypadku doszło w niedzielę przed godziną 16:00 na drodze ekspresowej S5 na wysokości miejscowości Wilkowice. Samochód osobowy marki Citroen C3 uderzył w bariery energochłonne. W momencie uderzenia w pojedzie podróżowały 3 osoby, które nie wymagały udzielenia pomocy. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w uszkodzonym pojeździe oraz po przeprowadzeniu czynności dochodzeniowych przez Policję, zepchnięciu pojazdu na pobocze i usunięciu resztek powypadkowych.  W wyniku zdarzenia doszło do uszkodzenia samochodu osobowego oraz bariery energochłonnej. Straty oszacowano na 7 tys. zł.

W związku z silnymi podmuchami wiatru do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Lesznie w sobotę 27.03.2021 roku wpłynęło 5 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew i złamanych konarów. Zastępy z OSP Włoszakowice, Święciechowa, Wilkowice, Rydzyna oraz z JRG Leszno interweniowali w miejscowościach Zbarzewo, Mórkowo, Rydzyna i Jabłonna . W wyniku przewrócenia się drzew w Jabłonnej i Rydzynie zostały uszkodzone samochody osobowe marki BMW 3 i Volkswagen Golf oraz samochód ciężarowy marki MAN. Uszkodzenia oszacowano na 20 tys. zł.

Opracowanie: asp. Dominik Wels

Zdjęcia: Archiwum KM PSP w Lesznie

Zdjęcia (9)