W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TLENEK WĘGLA – „NIEUDANA PRÓBA ZABÓJSTWA”

22.03.2022

W dniu 22 marca 2022 roku w godzinach wieczornych strażacy z JRG Leszno zostali zadysponowani na ulicę H. Ch. Andersena w Lesznie. Zgłoszenie dotyczyło podejrzenia zatrucia się tlenkiem węgla przez rodzinę mieszkającą w budynku jednorodzinnym. Objawy zaczadzenia rozpoznali domownicy, którzy zaalarmowali służby ratownicze.

Szara grafika i czerwone napisy na białym tle.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, w zabezpieczeniu w aparaty ochrony dróg oddechowych wykonali pomiary miernikiem wielogazowym w celu określenia występowania tlenku węgla - pomiar wskazał wysokie stężenie czadu, które momentami osiągało wartość 1300 ppm. W związku z powyższym natychmiast przewietrzono pomieszczenia i wezwano Mistrza Kominiarskiego. Będący na miejscy zespół ratownictwa medycznego zabrał dwie osoby do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla.

Należy dodać, że to drugie tego typu zdarzenie, które miało miejsce w tym dniu. Krótko po godzinie 15 tlenek węgla „zaatakował” przy ul. Klonowicza w Lesznie. I tym razem mieszkańcy mogą mówić o szczęściu. Dzięki detektorowi tlenku węgla zdążyli w porę wyewakuować się z mieszkania i ocalić swoje życie.

Tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym gazem, nieco lżejszym od powietrza. Jest niewykrywalny dla zmysłów człowieka. Jedynym sposobem na ostrzeżenie domowników przez zagrożeniem zatrucia czadem jest czujka. Niezbędne są również okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnych i kominowych, co najmniej raz w roku.

Pamiętajmy o zadbaniu o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

 

Opracowanie: asp. Jędrzej Statuski

Zdjęcie: KW PSP Poznań

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}