W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Owady błonkoskrzydłe

Osa

Owady błonkoskrzydłe, kilka ważnych informacji

Okres letni to czas wzmożonej aktywności owadów błonkoskrzydłych. Wychodząc naprzeciw, Komenda Powiatowa PSP w Krotoszynie publikuje zasady postępowania dla osób, które borykają się z tym problemem. 

Zbliża się do nas lato a wraz z nim ciepłe słoneczne dni czyli czas aktywności owadów błonkoskrzydłych. Osy, pszczoły czy szerszenie pojawiają się wraz z pierwszymi ociepleniami  i towarzyszą nam aż do później jesieni. Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej zgodnie z obowiązującą procedurą podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia. Niestety interwencje związane z usuwaniem takowych zagrożeń stanowią poważne osłabienie sił KSRG w okresie letnim w którym Państwowa Straż Pożarna  odnotowuje najwięcej interwencji w związku z rosnącym zagrożeniem pożarowym.  Z uwagi na charakter zdarzeń związanych z owadami błonkoskrzydłymi  zgodnie z obowiązującymi ” zasadami postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych” w przypadku braku dodatkowych zagrożeń działania jednostek polegać będą na ewakuacji osób z zagrożonego terenu, obiektu, mienia oraz przekazaniu go właścicielowi z zaleceniem  jego dalszego bezpiecznego użytkowania.

Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu  spoczywa na właścicielach, dotyczy to również zabezpieczenia budynku, obiektu i mienia  przed zagrożeniem ze strony owadów w myśl art. 61 ustawy „PRAWO BUDOWLANE” (jednolity tekst Dz.U. z 2019r.  poz. 1186 ze zm.). Właściwe zarządzanie obiektem oraz jego konserwacja i utrzymanie zazwyczaj uniemożliwiłyby zagnieżdżenie się owadów w miejscu do tego nie przeznaczonym. Właściciel obiektu może taki obowiązek realizować własnymi siłami lub przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów”.

Pamiętaj!!!!!

Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owady przystosowały się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności. Osy, podobnie jak inne owady błonkoskrzydłe, stanowią element naturalnego środowiska i pełnią w nim wiele pożytecznych funkcji: niszczą szkodniki roślin oraz inne dokuczliwe owady (np. komary), usuwają padlinę i zapylają kwiaty. Dlatego jeśli spotykamy je w ogrodach, sadach, na drzewach przy posesji zachowajmy szczególną ostrożność, jednak jeśli One nie poczują zagrożenia nie będą atakować!!!

 Wskazówki dla osób znajdujących się w pobliżu owadów błonkoskrzydłych: 

  1. nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą  niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenie, w którym znajdują się owady
  2. nie należy próbować samodzielnie usuwać roju czy gniazda
  3. nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwanie wodą lub środkami owadobójczymi
  4. należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności
  5. w przypadku ataku osłonić głowę i twarz rękami lub ubraniem. Nie wolno opędzać się rękami od owadów


Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia: 

  1. po użądleniu – przetrzyj miejsce użądlenia środkiem dezynfekującym
  2. niezwłocznie usuń żądło, w przypadku trudności zgłoś się do lekarza
  3. zastosuj zimny okład w miejscu użądlenia
  4. zdejmij biżuterię z okolic użądlenia
  5. po użądleniu nie pozostawaj nigdy bez opieki w przypadku pogorszenia stanu skonsultuj się z lekarzem

Jak odróżnić owady

Materiały

Wykaz firm zajmujących się usówaniem rojów owadów błonkoskrzydłych na terenie Siemianowic Śląskich
Wykaz​_firm​_zajmujących​_się​_usówaniem​_rojów​_owadów​_błonkoskrzydłych​_na​_terenie​_Siemianowic​_Śląskich.pdf 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}