W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno - Nurkowego

Na zdjęciu nurek się zanurza. Ubrany jest w niebieski skafander i rękawice, czarny kaptur i maskę pełno twarzową. Asekurowany jest liną w kolorze żółtym. Na wodzie unoszą się bomble powietrza.

Historyczne podwaliny pod działalność dzisiejszej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa 
Wod
no-Nurkowego w roku 1993 zakładając sekcję podwodną położyli strażacy : Bogdan Wnukowski, Tadeusz Krajewski, Grzegorz Liszewski, Roman Draźba, Andrzej Ćwikliński, Grzegorz Rozumowski. W późniejszym czasie dołączali kolejni funkcjonariusze m.in. Jarosław Dąbrowski, Anatol Persjanow. Ukończyli oni szkolenia nurkowe i utworzyli Sekcję Podwodną przy Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej w Suwałkach. Decyzją Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach z dnia 3 lipca 1998 powołano ekipy nurkowe tym samym legalizując ich działalność. W tym samym roku rozkazem Komendanta Głównego nadano strażakom  stopień Młodszego Nurka Państwowej Straży Pożarnej.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa  Wodno- Nurkowego  Suwałki działająca w obecnej formie na podstawie rozkazu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 21 lutego 2013r. w sprawie organizacji centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego prowadzi działania ratownicze na zbiornikach i obszarach wodnych. W szczególności są to czynności z zakresu poszukiwawczo- ratowniczego,  kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownictwa chemicznego, ekologicznego i technicznego.  Grupa prowadzi również działania o charakterze humanitarnym, w tym polegające na poszukiwaniu i wydobywaniu zwłok oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

Do grupy należy  25 ratowników z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Sekcja składa się z funkcjonariuszy kilku specjalności . Z jednej strony są to nurkowie pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 1 którzy całodobowo zapewniają gotowość operacyjną. Są gotowi do działań 24 godziny na dobę. Drugą częścią grupy są funkcjonariusze strażacy którzy obsługują i odczytują wskazania sonarów. Dodatkowo część obsady pełni funkcję dowódcze, kierujących pojazdami znajdującymi się na wyposażeniu grupy,  stermotorzystów kierującymi łodzią i inne. W celu ciągłego rozwoju w grupie znajdują się kandydaci na nurka MSWiA, którzy przewidywani są do ukończenia szkoleń resortowych w przyszłych latach. Większość z funkcjonariuszy należących do grupy posiada przeszkolenie z zakresu ratownictwa wodnego WOPR.

Strażacy z SGRW-N Suwałki uczestnicząc w licznych ćwiczeniach i doskonaleniu zawodowym na zbiornikach wodnych przyczyniają się do znacznego poprawienia bezpieczeństwa osób korzystających ze zbiorników wodnych w powiecie suwalskim i ościennych powiatach. Reprezentujący tutejszą Komendę strażacy w roku 2019 zajęli I miejsce w VIII Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Strażaków- Płetwonurków.

Na wyposażeniu grupy znajduje się średni samochód ratownictwa wodnego SRW, łódź hybrydowa ponton sportis, oraz nissan pickup, sonar dookólny i sonar boczny oraz 6 kompletnych zestawów nurkowych.

Corocznie grupa uczestniczy w kilkunastu akcjach ratownictwa wodnego, w szczególności poszukiwaniach osób zaginionych, w działaniach związanych z pomocą poszkodowanym, z uwalnianiem zwierząt z wody i innych związanych ze zbiornikami wodnymi. W czasie swojej wieloletniej działalności uczestniczyła w działaniach na terenie powiatu suwalskiego np.: podczas działań w studni w miejscowości Jankielówka w roku 2013, a także poza terem powiatu m. in.  podczas kilku powodzi, czy też podczas działań ratowniczych po Białym Szkwale na Mazurach w roku 2007. Grupa prowadziła również poszukiwania osób zaginionych poza granicami kraju na terenie Republiki Litewskiej.

Priorytetem w działalności grupy jest ciągłe doskonalenie nurków należących do grupy, oraz bezpieczeństwo prowadzonych ćwiczeń i akcji ratowniczo gaśniczych.

Opracował: kpt. Robert Senda

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}