W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinary 2021

Chcesz przypomnieć sobie zadania, jakie realizowaliśmy podczas CodeWeek2021? Nie miałeś możliwości uczestniczenia w naszych zajęciach? Nic straconego! Zarejestrowaliśmy wszystkie webinary, które zostały przygotowane specjalnie na #CodeWeek2021, czyli Europejski Tydzień Kodowania. W dziewięciu filmach, przygotowanych przez polskie biuro CodeWeek i partnerów: EduSense - Uczymy Dzieci Programować, Giganci Programowania i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, wyjaśniamy, na czym polega idea Europejskiego Tygodnia Kodowania oraz zachęcamy do wspólnego kodowania.

Napis "#CodeWeek2021 webinary" na pomarańczowym tle; w dolnej prawej części widać uśmiechniętą dziewczynę mającą w ręku tablet; na dole grafiki charakterystyczne dla CodeWeek kolorowe koła

Podczas webinarów prezentujemy narzędzie informatyczne, gry i zabawy, które zainteresują dzieci i młodzież w różnym wieku – od przedszkolaków po młodzież szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy wydarzeń poznają syntezator mowy, tłumacz czy funkcję rozpoznawania gestów poprzez kamerę internetową. Dowiadują się jak, wykorzystując działania programistyczne, można zbudować instrument muzyczny czy kalejdoskop. Jak zbudować gry zręcznościowe czy stronę internetową. Wejdą w świat technologii XXI wieku!

Webinary zostały przygotowane przez Biuro CodeWeek oraz partnerów: EduSens-Uczymy Dzieci Programować, Gigantów Programowania oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Publikowane były na ogólnodostępnych platformach: YouTube, clikmeeting oraz Facebook, w okresie od 17.09. do 22.10.2021.

W ramach CodeWeek2021 powstały następujące webinary:

  • 17 września, Codeweekowa rozgrzewka z Uczymy Dzieci Programować
  • 28 września, Wystartuj z nami: pierwsze kroki w CodeWeek
  • 30 września, Wystartuj z nami: pierwsze kroki w CodeWeek
  • 09 października, CodeWeek START z Klubem Młodego Programisty
  • 12 października, Scratch i sztuczna inteligencja
  • 14 października, Sesja treningowa ze sztuczną inteligencją
  • 18 października, Scratch: Minecraftowe rewolucje
  • 20 października, Webowi cybermasterzy czyli moja własna strona internetowa
  • 22 października, CodeWeekEND: kodujemy w Pythonie

17 września, Codeweekowa rozgrzewka z Uczymy Dzieci Programować | organizator: EduSense - Uczymy Dzieci Programować

Prelegenci omówili, na czym polega CodeWeek oraz jak można wziąć w nim udział. Zaprezentowali 10 zabaw i gier offline, rozwijających logiczne myślenie i stopniowo wprowadzające podstawowe pojęcia programistyczne.

Organizatorzy: Uczymy Dzieci Programować

Link do nagrania: https://www.facebook.com/UczymyDzieciProgramowac/videos/550230129536104

28 września, Wystartuj z nami: pierwsze kroki w CodeWeek | organizator: biuro CodeWeek

Webinar przeznaczony był głównie do nauczycieli i nauczycielek, zainteresowanych udziałem w CodeWeek, ale mających wciąż pytania, w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Jak zgłosić swoje działania do mapy inicjatyw #CodeWeek 2021? Jak zachęcić dzieci i młodzież do nauki programowania? Organizatorzy odpowiadali na wszystkie pytania, rozwiewali wątpliwości, informowali, gdzie znaleźć podpowiedzi, inspiracje, gotowe scenariusze zajęć.

Organizatorzy: NASK i KPRM

Link do nagrania: https://www.facebook.com/CodeWeekPL/videos/1679696108892690

30 września, Wystartuj z nami: pierwsze kroki w CodeWeek | organizator: biuro CodeWeek

Wydarzenie adresowane było przede wszystkim do bibliotekarzy i instruktorów domów kultury. Organizatorzy wyjaśniali, czym jest CodeWeek i jak włączyć się w akcję. Podpowiadali, jak wykorzystywać sztuczną inteligencję w codziennej pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą.

Organizatorzy: NASK i KPRM

Link do nagrania: https://fb.watch/8To1NJhcLI/

09 października, CodeWeek START z Klubem Młodego Programisty | organizator: biuro CodeWeek i Klub Młodego Progmisty

Głównymi adresatami wydarzenia byli rodzice, którzy chcą zainteresować dzieci działaniami programistycznymi. Organizatorzy wyjaśniali czym jest CodeWeek i jak do niego dołączyć, jak wykorzystywać materiały edukacyjne opublikowane w ramach CodeWeek. W drugiej części spotkania, organizatorzy zaprosili dzieci do wspólnego budowania gry zręcznościowej w Scratch 3.0.

Organizatorzy: Klub Młodego Programisty

Link do nagrania: https://www.facebook.com/KlubMlodegoProgramistyPl/videos/844816006230551

12 października, Scratch i sztuczna inteligencja | organizator: Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

Podczas kolejnego webinaru, organizatorzy pokazali, jak połączyć AI z działaniami w kulturze. Podczas webinaru prelegent pokazał sposób na połączenie języka programowania Scratch z takimi narzędziami sztucznej inteligencji jak syntezator mowy, tłumacz oraz zdolność rozpoznawania obiektów w kamerze. Finalnie uczestnicy stworzyli scenkę teatru lalek.

Organizatorzy: Cyfrowy Dialog

Link do nagrania: https://www.facebook.com/CodeWeekPL/videos/243785577716758

14 października, Sesja treningowa ze sztuczną inteligencją | organizator: Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

Podczas webinaru zaprezentowane zostało narzędzie Google Teachable Machine a uczestnicy zbudowali model rozpoznający gesty. Stworzyli również kalejdoskop i instrument muzyczny. Dowiedzieli się, w jakich miejscach i do czego wykorzystuje się sztuczną inteligencję.

Organizatorzy: Cyfrowy Dialog

Link do nagrania: https://www.facebook.com/cyfrowydialog/videos/428333582041814

18 października, Scratch: Minecraftowe rewolucje | organizator: Giganci Programowania

Uczestnicy webinaru zapoznają się z programowaniem w środowisku Scratch: poznają podstawowe pojęcia programistyczne oraz stworzą grę w środowisku Minecrafta - uwolnią postać z labiryntu.

Organizatorzy: Giganci programowania

Link do nagrania: https://youtu.be/0ySUrAXERQ0

20 października, Webowi cybermasterzy czyli moja własna strona internetowa | organizator: Giganci Programowania

Uczestnicy otrzymali prosty przepis na stworzenie strony internetowej o gamingowym designie. Pracowali w środowisku Glitch i języku HTML. Poznawali podstawy pracy w CMS.

Organizatorzy: Giganci programowania

Link do nagrania: https://youtu.be/0ySUrAXERQ0

22 października, CodeWeekEND: kodujemy w Pythonie | organizator biuro CodeWeek

Podczas spotkania uczestnicy wygenerowali grę zręcznościową z wykorzystaniem biblioteki Pygame. Poznawali również język programowania Python. Adresatami filmu była młodzież w wieku 12 - 18 lat, także wszyscy zainteresowani nauką kodowania, szczególnie nauczyciele, edukatorzy i rodzice.

Organizatorzy: NASK i KPRM

Link do nagrania: https://www.facebook.com/CodeWeekPL/videos/604844783880144

__________________________________

Z wszystkich filmów można korzystać bezpłatnie a ich oglądanie nie wymaga rejestracji. Obejrzenie webinaru w ramach zajęć z uczniami ciągle możecie zgłosić mapę CodeWeek2021 (do końca roku 2021) i stać się członkiem zakodowanej społeczności i pobrać certyfikat Organizatora.

Obserwujcie profil CodeWeek na Facebooku i Instagramie oraz stronę koduj.gov.pl. Na bieżąco umieszczamy tam informacje na temat CodeWeek oraz wiele propozycji zakodowanych aktywności. Jeśli chcecie się z nami skontaktować - macie pytania, wątpliwości, propozycje, pozostajemy do Waszej dyspozycji.

Piszcie na adres: programowanie@mc.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}