W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Edycja 2021

Podczas dziewiątej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się 14 900 wydarzeń, co dało nam 3. miejsce na podium. To świetny wynik! Dziękujemy i gratulujemy wszystkim zaangażowanym!

Grafika ma niebieskie tło z duża cyfrą 14900. W lewym, górnym rogu widnieje, pisany białymi literami napis: “CodeWeek2021” a pod nim, żółtymi literami “dziękujemy”. Pod napisami, na białej belce umieszczone są loga organizatorów i partnerów imprezy: NASK, KPRM, Cyfrowy Dialog, Giganci programowania, EduSens-Uczymy Dzieci Programować a także loga Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej. W prawej części grafiki widać duży złoty puchar z cyfrą 3 a ponad nim i z boków widać rysunkowe figurki dzieci, z dużymi uśmiechami. Na dole grafiki i po obu krótszych bokach umieszczono różnokolorowe bąbelki.

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. 

W 2021 roku CodeWeek trwał od 9 do 24 października. Uczestnicy - jak co roku - mieli do wyboru dwa rodzaje zaangażowania w Europejski Tydzień Kodowania - mogli uczestniczyć w przygotowanych przez biuro CodeWeek i partnerów ogólnodostępnych webinarach, a także – i do tego przede wszystkim byli zachęcani – zorganizować własną inicjatywę z nauką kodowania.

Webinary dla każdego

W tej edycji biuro CodeWeek, zapraszając do współpracy partnerów: EduSense - Uczymy Dzieci Programować, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog i Gigantów Programowania, zorganizowało aż 9 webinarów. Były to zarówno warsztaty wprowadzające do kodowania, jak i zajęcia rozwijające już posiadane umiejętności. Warsztaty skierowane były do nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży. Jak zwykle były one bezpłatne i ogólnodostępne. 

Uczestnicy webinarów #CodeWeek2021 budowali gry zręcznościowe, wykorzystywali sztuczną inteligencję przy tworzeniu scenki teatru lalek, budowali strony internetowe, poznawali środowiska Scratch i Python, poznawali działanie syntezatora mowy czy funkcji rozpoznawania obiektów w kamerze. Oj, działo się! We wszystkich 9 webinarach na żywo wzięło udział ponad 1000 osób, wszystkie warsztaty zostały zarejestrowane, więc mamy nadzieję, że ta liczba będzie dalej rosła!  

Wszystkim partnerom dziękujemy za zaangażowanie i ogromną kreatywność w przygotowywaniu spotkań i materiałów. Gdyby nie Wasz zapał, doświadczenie i kompetencje, nie byłoby CodeWeek w takiej formule jak obecnie! Szczególnie podziękowania należą się koordynatorom programu Uczymy Dzieci Programować – Annie Świć i Rafałowi Mitkowskiemu, dzięki których pracy, w tym roku na mapę zgłoszona została prawie połowa wydarzeń (ponad 6600 inicjatyw #UczymyDzieciProgramować).

Organizatorzy wydarzeń CodeWeek2021

W trakcie #CodeWeek2021 nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy domów kultury, rodzice z całej Polski organizowali także swoje wydarzenia: rozgrywki gier logicznych, zajęcia z grafiki komputerowej czy robotyki: od lekcji matematyki z elementami programowania czy zabaw z przedszkolakami na dywanie po organizację hackatonów, podczas których uczniowie rozwiązywali złożone problemy. 

Nauczyciele mogli także korzystać z licznych inspiracji i podpowiedzi, jakie zajęcia przygotować i w jaki sposób się do tego zabrać. Po raz kolejny w CodeWeek wzięło udział ponad 5000 organizatorów, w tym 75% to przedstawiciele szkół. W tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania chętnie uczestniczyły też osoby związane z przedszkolami, organizacjami pozarządowymi, bibliotekami, a także przedstawiciele firm. 
 
Blisko co piąte codeweekowe europejskie wydarzenie miało miejsce w Polsce! To wielki sukces. Większość wydarzeń odbywało się w szkołach podstawowych, ale zakodowane aktywności organizowały również szkoły średnie, biblioteki, stowarzyszenia i rodzice. W zajęciach uczestniczyli absolwenci szkół i dziadkowie. Uczestników połączyły wspólne zainteresowania, pasja, no i świetna zabawa!

Chcecie wiedzieć jak wyglądały te aktywności? Wejdźcie na mapę CodeWeek i sprawdźcie, jakie wydarzenia odbywały się w Waszej okolicy. 

Polska europejskim liderem

Liczba wydarzeń organizowanych w Polsce a związanych z nauką programowania rośnie z roku na rok. W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 rok to 5088 wydarzeń. W 2019 r. na mapie CodeWeek pojawiło się 15 139 zgłoszeń a w 2020 ponad 20 000! Dało to nam pierwsze miejsce w europejskiej rywalizacji.  

Gratulujemy mobilizacji Monako (I miejsce - 40) i Malcie (II miejsce - 411), które wyprzedziły nas w tym roku w wyścigu, a także Turcji (V miejsce - 26 312) i Włochom (VII miejsce - 15 208), które do dziś, razem z nami, po raz kolejny zorganizowały najwięcej inicjatyw spośród państw uczestniczących w Europejskim Tygodniu Kodowania.

Jeśli chodzi o polskie miasta - najwięcej wydarzeń zorganizowano w Warszawie – 515. To o ponad 280 więcej niż w poprzednim roku! W Krakowie zgłoszono 446 inicjatyw, a w Łodzi - 420. Oczywiście to tylko drobny wycinek wszystkich miejsc, gdzie w tym roku ćwiczyliście kompetencje cyfrowe. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tegorocznej edycji CodeWeek śledźcie najświeższe informacje na fanpage’ach CodeWeek na Facebooku i Instagramie.

Do zobaczenia podczas #CodeWeek2022

Na naszej stronie opublikowaliśmy też wiele pomysłów na zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Znajdziecie tam wszystkie materiały potrzebne do organizacji zajęć. Mogą z nich korzystać nauczyciele, pracownicy bibliotek i domów kultury, rodzice - podczas zabaw na dywanie czy zabaw w plenerze. Pamiętajcie, kodowanie jest dla każdego!

Dodatkowo - wszystkie codeweekowe webinary zostały zarejestrowane i zawsze możecie do nich wrócić. Znajdą się one wkrótce w specjalnej zakładce na stronie koduj.gov.pl

Zachęcamy do korzystania z dostępnych tam materiałów, podpowiedzi i inspiracji w swojej codziennej i całorocznej pracy z dziećmi i młodzieżą. Wszystkie materiały są bezpłatne a ich pobranie nie wymaga rejestracji.

Programowanie rozwija umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, przede wszystkim zaś uczy podejmowania i rozwiązywania problemów. To bardzo istotne umiejętności, bez względu na to, jaki zawód będą w przyszłości wykonywać młodzi dziś adepci programowania, czy jaką rolę społeczną będą pełnić w przyszłości.

Obserwujcie profil CodeWeek na Facebooku i Instagramie oraz stronę koduj.gov.pl. Na bieżąco umieszczamy tam informacje na temat CodeWeek oraz wiele propozycji zakodowanych aktywności. Jeśli chcecie się z nami skontaktować - macie pytania, wątpliwości, propozycje, pozostajemy do Waszej dyspozycji. Piszcie na adres: programowanie@mc.gov.pl

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoje działania wspierali #CodeWeek2021!
Do zobaczenia podczas CodeWeek2022!

{"register":{"columns":[]}}