W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy etap projektu Polonia4Neighbours w 2023 r.

29.05.2023

W ramach projektu polonijnego #Polonia4Neighbours w południowej dzielnicy Bogoty - Kennedy 29 maja br. konsul RP w Bogocie wraz z wolontariuszami i przedstawicielami Polskiej Misji Medycznej oraz organizacji pozarządowej Humanity&Inclusion przeprowadzili serię warsztatów dla kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży, którzy przybyli do Kolumbii z Wenezueli. Wsparliśmy tego dnia ponad 500 osób!

Pierwszy etap projektu #Polonia4Neighbours w 2023 r.

Organizatorzy

W projekcie #Polonia4Neighbours 29 maja 2023 r. udział wzięli :

  • Ambasada RP w Bogocie : konsul Oskar Grądziel oraz st. referent Geotmar Ortega de Woźny
  • Konsul honorowy RP w Cali : Dr Marco Sergio Vera Baczyński

Ambasada RP w Bogocie

Polska Misja Medyczna

Humanity and Inclusion

JC Consulting

Dental Experience

Wydarzenie odbyło się w siedzibie urzędu miasta (Alcaldía de Bogotá) zarządzanym przez Okręgowy Sekretariat Integracji Społecznej w południowej dzielnicy Bogoty - Kennedy. Obiekt ten służy jako Powiatowe Centrum Integracji i Praw Migrantów, Uchodźców i Osób Powracających.

Dotarliśmy do ponad 500 osób!

Organizatorzy zapewnili wsparcie techniczne oraz środki finansowe na poczet całego dnia przyjmowania ponad 500 kobiet w ciąży, młodzieży i dzieci, przebywających w Kolumbii (pochodzących głównie z Wenezueli) w bardzo trudnych warunkach oraz bez zagwarantowanej opieki medycznej i świadczeń społecznych.

Ze strony Ambasady zostało przewidziane wsparcie w postaci warsztatów z higieny jamy ustnej prowadzonych przez Dr Geotmar Ortegę de Woźny (obecnie pracującą w Ambasadzie RP w Bogocie) oraz Dr Patricię Gómez Camargo z kliniki Dental Experiece. Na koniec warsztatów, każdej grupie rozdano zestawy do higieny jamy ustnej ufundowane w ramach projektu #Polonia4Neighbours częściowo ze środków Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, a częściowo przez Dr. Patricię Gómez Camargo.

Dodatkowo, konsul honorowy RP w Cali, Marco Sergio Vera Baczyński, był obecny podczas całego dnia i prowadził indywidualne konsultacje medyczne z każdą osób. Dzięki jego interwencji osoby, które nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Kolumbii mogły skorzystać z wizyty u lekarza.

Przez cały dzień wydarzenia, Julio César Camaripano z firmy JC Consulting prowadził warsztaty z kompetencji miękkich (przewodnictwo, komunikacja i inteligencja emocjonalna) dla liderów i liderek, którzy na co dzień pomagają osobom w potrzebie w południowych dzielnicach Bogoty. Dzięki tym warsztatom uczestnicy mogli wzmocnić swoje zdolności i umiejętności.

Nasze uczestnictwo łączy się z projektem Polskiej Misji Medycznej w Kolumbii, w ramach którego przekazuje się informacje na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobietom w ciąży i matkom z dziećmi. Odbiorcy tego projektu to w dużej mierze kobiety przybyłe z Wenezueli w następstwie trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. 

Pomoc finansowa

Dzięki środkom finansowym otrzymanym przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ w ramach projektu #Polonia4Neighbours na 2023 r. zostały zakupione zestawy dla kobiet w ciąży oraz ogólne zestawy higieny, składające się m.in. z podpasek, wielorazowych wkładek laktacyjnych, mydła, szamponu, dezodorantu, pieluszek dla niemowląt, chusteczek nawilżanych, kremu na odparzenia, masek na twarz wielokrotnego użytku, papieru toaletowego, żelu antybakteryjnego i małego koca.

 

We współpracy z Dr Patricią Gómez Camargo z kliniki Dental Experience również ufundowaliśmy zestawy przeznaczone do higieny jamy ustnej, składające się ze szczoteczki do zębów, pasty do zębów, nici dentystycznej w rolce oraz jednorazowej nici dentystycznej dla dzieci.

 

Wideo

Kontekst społeczny

Bogota jest kolumbijskim miastem o największym napływie migrantów z Kolumbii i tym, które gości większość wenezuelskiej populacji przybywającej do kraju. Szacuje się, że około 340 711 wenezuelskich migrantów mieszka w stolicy, co stanowi 19,55% ogółu migrantów (49% kobiet i 51% mężczyzn). Według raportu rządowego z 2020 r. na temat sytuacji uchodźców, migrantów i osób powracających z Wenezueli w Bogocie, największe trudności w dostępie do podstawowych usług dla tej populacji występują w zakresie: dostępu do pracy, 47,8%; zdrowia, 38,67%; mieszkalnictwa, 7,73%; i edukacji, 4,7%. W raporcie dokonano również podziału populacji migrantów według miejscowości, stwierdzając, że co najmniej 75% z nich znajduje się w południowych i zachodnich dzielnicach miasta, zwłaszcza w Kennedy, Suba, Bosa i Engativá.

Jeśli chodzi o ofertę i świadczenie usług zdrowotnych/ubezpieczeń w Bogocie zgodnie z systemem, od lipca 2021 r. 83,15% zrzeszonych użytkowników należy do systemu składkowego, 18,22% do systemu dotowanego, a 2,66% do systemu wyjątkowego. Obserwatorium zdrowia ujawnia, że z tej łącznej liczby 34 238 wenezuelskich migrantów i 933 repatriowanych kolumbijskich migrantów należy do subsydiowanego systemu opieki zdrowotnej, podczas gdy 68 489 wenezuelskich migrantów i 509 repatriowanych kolumbijskich migrantów należy do składkowego systemu opieki zdrowotnej. Ważne jest, aby wyjaśnić, że wenezuelscy migranci mogą być objęci dowolnym systemem tylko jeśli ich sytuacja w kraju jest zalegalizowana. Ponadto, w zależności od ich statusu społeczno-ekonomicznego i dostępu do formalnej pracy, zostanie im przypisany rodzaj ubezpieczenia.

Według Ministerstwa Zdrowia i Ochrony Socjalnej w okresie od 1 marca 2017 r. do 31 lipca 2021 r. w Kolumbii udzielono około 8 004 409 świadczeń zdrowotnych 918 091 osobom z Wenezueli, z czego 23,7% stanowiły konsultacje ambulatoryjne, 15,2% nagłe przypadki, a 20% hospitalizacja. Na dzień 31 lipca 2020 r. grupy wiekowe 20-24 i 15-19 lat stanowiły 36,5% wszystkich konsultacji, a 68,8% stanowiły kobiety.

Według raportu Profamilia na temat nierówności zdrowotnych w populacji migrantów, największe potrzeby zdrowotne w Bogocie związane są z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej, zwłaszcza badań prenatalnych i poporodowych, dostępem do zdrowia psychicznego i zdrowia dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem opieki specjalistycznej i żywieniowej.
Zdrowie macierzyńskie i prenatalne jest jedną z głównych przyczyn opieki ambulatoryjnej, ratunkowej i szpitalnej: odpowiednio 8,2%, 8,2% i 17%, a następnie inne choroby, którym można zapobiec, z infekcją dróg oddechowych i ostrą biegunką.

Od grudnia 2020 r. w Bogocie miały miejsce 23 przypadki przedwczesnych zgonów matek (PZM), przy współczynniku umieralności okołoporodowej wynoszącym 29,1 na 100 000 żywych urodzeń, z czego 6 (26,1%) zidentyfikowano jako cudzoziemców zgodnie z dokumentem tożsamości kobiety. Według obserwatorium, w miejscowości Bosa wskaźnik PZM był wyższy niż w dystrykcie i wynosił 59,1 na 100 000 żywych urodzeń (5 zgonów), podczas gdy wskaźnik w Kennedy wynosił 27,1 na 100 000 żywych urodzeń (3 zgony). Podobnie niepokojące są dane dotyczące śmiertelności prenatalnej i późnej śmiertelności noworodków: między 29 grudnia 2019 r. a 2 stycznia 2021 r. odnotowano 106 zgonów w Bosa, 155 w Kennedy i 22 w Los Mártires.


W związku z tym działania opracowane w ramach projektu realizowanego przez PMM i HI przyczyniają się do zapobiegania opisanym powyżej zdarzeniom związanym ze zdrowiem publicznym, które mają większy wpływ na populację migrantów, uchodźców i społeczności przyjmujące w miejscowościach Bosa, Kennedy i Los Mártires w Bogocie.

Wideo

Tak o nas piszą

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}