W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pokaz filmu dokumentalnego: ,,W imię ich matek. Historia Ireny Sendler” w Bogocie

01.02.2024

Pokaz filmu dokumentalnego: ,,W imię ich matek. Historia Ireny Sendler”, który miał miejsce w kinie Cinemanía w Bogocie 1 lutego 2024 z udziałem współproducenta filmu Piotra Piwowarczyka, wzbudził zainteresowanie środowisk żydowskich i Polonii kolumbijskiej

Cinemania_03

Pokaz filmu, w którym wzięło udział ponad 60 osób, zorganizowała Ambasada RP w Bogocie we współpracy z ośrodkiem społeczności żydowskiej „Centro Israelita” i Fundacją Homo Viator. Po projekcji, swoimi refleksjami i spostrzeżeniami podzielili się Ambasador RP w Kolumbii Paweł Woźny i współproducent filmu Piotr Piwowarczyk. Ambasador nawiązał do kontekstu historycznego poprzedzającego Holokaust, podkreślając wielowiekową obecność Żydów na ziemiach polskich i ich istotny wkład w polską kulturę i gospodarkę, a także fakt, że przed II wojną światową diaspora żydowska w Polsce była najliczniejsza w Europie, co wynikało m.in. z długiej tradycji tolerancji religijnej i narodowościowej w naszym kraju. Podkreślił także, jak ważne jest, aby nie zapominać o zbrodniach z czasów wojny i kto je popełnił, ponieważ z biegiem lat fakty historyczne zaczynają być pomijane lub ukrywane - jak ma to miejsce dzisiaj, gdy często mówi się o abstrakcyjnych „nazistach” nie wspominając, że byli oni Niemcami. Brak wyciągania wniosków z tragicznych doświadczeń historii prowadzi do kolejnych konfliktów, takich jak agresja Rosji na Ukrainę.

Ze swojej strony pan Piotr Piwowarczyk opowiedział, w jaki sposób świat dowiedział się o Irenie Sendlerowej (przez wiele lat jej dokonania były szerzej nieznane) i jak powstał film o Niej. Mówił również o swojej znajomości z Panią Ireną, jej wyjątkowej skromności i jak spotkania z Panią Ireną wpłynęły na jego życie, wyznawane wartości i sposób postrzegania świata.

Następnie odbyło się interaktywne konwersatorium, podczas którego widzowie zadawali pytania oraz dzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami na temat filmu oraz kwestii Holokaustu.

Na zakończenie spotkania p. Piwowarczyk wspomniał o swoim nowym projekcie – dramacie muzycznym „Irena”, którego premiera odbyła się w Poznaniu w 2022 roku oraz chęci zaprezentowania go w innych krajach, m.in. w Kolumbii.

W poniedziałek 5 lutego o godz. 10:00 w Audytorium Mario Laserna Uniwersytetu de los Andes w Bogocie odbędzie się kolejny pokaz filmu o Irenie Sendler. Osoby zainteresowane udziałem mogą zarejestrować się pod poniższym linkiem: https://evento.uniandes.edu.co/es/historia_de_irena_sendler 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}