W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jestem pracownikiem służby zdrowia – kiedy mam obowiązek poddać się kwarantannie?

14.11.2020

Medycy - jednocześnie najbardziej narażeni na kontakt z wirusem COVID-19, jak i najistotniejsi w toczącej się walce z pandemią. W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy służby zdrowia, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, mogą być zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny. Muszą jednak codziennie, przed rozpoczęciem pracy wykonywać badanie testem antygenowym, przynajmniej przez 7 dni od dnia kontaktu. Pracujesz w szpitalu lub innej placówce medycznej? Sprawdź, czy obowiązuje Cię kwarantanna!

Studenci zaliczą zajęcia, pracując na rzecz walki z koronawirusem

Głównym celem kwarantanny jest zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Każda osoba, która była narażona na kontakt z osobą chorą na COVID-19 musi poddać się obowiązkowej kwarantannie. Wyjątkiem są medycy i pozostali pracownicy służby zdrowia uczestniczący w opiece nad chorymi na COVID-19. Są oni bardzo ważnym ogniwem systemu opieki zdrowotnej i pełnią fundamentalną rolę w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się pandemii.

Nowe zasady kwarantanny dla pracowników służby zdrowia

Jesteś lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem albo diagnostą laboratoryjnym
i uczestniczysz w udzielaniu pomocy pacjentom z COVID-19? Nie musisz odbywać obowiązkowej kwarantanny po bezpośrednim kontakcie z zarażonym pacjentem. Jest jednak jeden warunek. To codzienne badanie testem antygenowym – przez okres co najmniej 7 dni. Test musi być wykonywany codziennie przed rozpoczęciem udzielania pomocy medycznej. Okres 7 dni liczy się od następnego dnia po dniu narażenia Cię na kontakt z wirusem. 

Pamiętaj, jeśli wynik testu antygenowego będzie pozytywny, musisz poddać się izolacji.

Kwarantanna a oczekiwanie na wynik testu zleconego przez lekarza

Każda osoba, która dostała skierowanie na test przez lekarza, automatycznie podlega kwarantannie. Inaczej jest w przypadku osób, które wykonują zawód medyczny. Niezależnie, czy na co dzień udzielasz pomocy pacjentom z COVID-19, czy pracujesz w innego typu placówce medycznej, w trakcie oczekiwania na wynik testu nie musisz przebywać na kwarantannie. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, obowiązuje Cię izolacja. Lekarz zadecyduje, czy możesz dochodzić do zdrowia w domu, czy dalsze leczenie będzie odbywało się w szpitalu.

Najczęściej zadawane pytania

Jestem medykiem. Czy podlegam kwarantannie w przypadku kontaktu z osobą zakażoną?

Nie, jeśli udzielasz świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19, w tym stażyści, studenci, doktoranci i inni pracownicy sektora ochrony zdrowia nie podlegają kwarantannie, jeśli są badani codziennie, przed rozpoczęciem pracy, testem antygenowym (przez okres co najmniej 7 dni). Dotyczy to również sytuacji, kiedy mieszkasz z osobą zakażoną COVID-19. Konieczność wykonywania testu antygenowego trwa dodatkowo 7 dni po ukończeniu izolacji przez domownika

Czy zwolnienie z kwarantanny dotyczy wszystkich służb medycznych, po bezpośrednim kontakcie z pacjentem zakażonym COVID-19?

Nie, zwolnienie z kwarantanny są Ci medycy, którzy uczestnicząc w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2.

Jestem medykiem, zostałem skierowany na test, bo mam objawy koronawirusa. Czy powinienem pozostać na kwarantannie?

System nie nakłada kwarantanny na osobę wykonującą zawód medyczny, która uczestniczy w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2.

W takiej sytuacji lekarz wystawi zwolnienie lekarskie, jeżeli jest to usprawiedliwione stanem zdrowia medyka.

Jestem medykiem. Mieszkam z osobą zakażoną na COVID-19. Czy jest zwolniony z kwarantanny?

Tak, jeśli udzielasz świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19 (w tym stażyści, studenci, doktoranci i inni pracownicy sektora ochrony zdrowia) nie podlegasz kwarantannie. Warunkiem jest codzienne wykonywanie testu antygenowego przed rozpoczęciem pracy (przez okres co najmniej 7 dni).

Ważne! Jeśli mieszkasz z osobą zakażoną COVID-19 konieczność wykonywania testu antygenowego trwa dodatkowo 7 dni po ukończeniu izolacji przez domownika.