W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biomasa na cele energetyczne

Zrębki i pellet z biomasy rolniczej

W sytuacji rosnących kosztów energii i paliw kopalnych, doskonałym rozwiązaniem dla rolników może być wykorzystanie biomasy pochodzącej z gospodarstwa do celów energetycznych. Biomasa jest ekologicznym, łatwym i tanim w pozyskaniu, odnawialnym źródłem energii. Dzięki temu coraz chętniej jest wykorzystywana przez rolników do ogrzewania budynków gospodarskich i mieszkalnych. 
Rolnicy w tym celu coraz częściej wykorzystują zrębki pochodzące głównie z prześwietleń i wycinki sadów, a także z plantacji celowo zakładanych, czyli wieloletnich roślin energetycznych, takich jak topola, wierzba czy miskant. 
Do ogrzewania budynków doskonale nadaje się także biomasa rolnicza przetworzona do formy pelletu. Może on być wytworzony z pozostałości rolnych, takich jak słoma czy kaczany kukurydziane, ale także z pozostałości z przemysłu rolno – spożywczego, np. otrębów, ziaren zbóż czy łusek słonecznika. 
Wykorzystanie pozostałości pochodzenia roślinnego do ogrzewania domu czy całego gospodarstwa, może przynieść rolnikom znaczne oszczędności, a co najważniejsze - zapewnić niezależność energetyczną. 
Telewizja Polska S.A. we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zrealizowała Magazyn Rolniczy informujący o możliwości wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego do celów energetycznych. Realizacja ww. programu jest jednym z elementów kampanii informacyjnej, prowadzonej przez KOWR, wspierającej rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.  

Data emisji: 14.03.2023 r.

Wideo

Brykiet ze słomy

Notowany w ostatnim czasie wzrost cen energii spowodował, że coraz więcej osób poszukuje tanich i lokalnie dostępnych źródeł energii. Idealnym rozwiązaniem dla rolników, którzy prowadzą uprawę zbóż, rzepaku lub traw, może być przetwarzanie otrzymywanej słomy na brykiety. Można je wykorzystywać do ogrzewania nie tylko gospodarstwa domowego, ale również budynków inwentarskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolnicy mogą uzyskać spore oszczędności, a dodatkowo zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Telewizja Polska S.A., we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, zrealizowała program poświęcony brykietowi ze słomy, w którym zaprezentowano najważniejsze informacje dotyczące procesu jego wytwarzania i spalania.

Link do audycji: Magazyn Rolniczy - Telewizja Polska SA (tvp.pl) 28.11.2022 r., godz. 12:45 

{"register":{"columns":[]}}