W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Geoserwis 2020

Geoserwis Susza2020 zakończył operacyjne działanie 21 grudnia 2020 r. W ciągu czterech miesięcy z serwisu skorzystało 2514 unikalnych użytkowników.

 

Geoserwis Susza2020

Celem Geoserwisu było wsparcie administracji państwowej w weryfikacji wniosków o szacowanie suszy rolniczej w 2020 r. Zadanie budowy narzędzia spełniającego powyższe wymagania zostało powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Serwis był komplementarnym narzędziem dla Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej opracowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB.

Geoserwis został opublikowany 17 sierpnia 2020 r. Dane logowania do serwisu udostępnione zostały autoryzowanym użytkownikom, tj.: przedstawicielom urzędów wojewódzkich, starostw powiatowych, urzędów gminnych, ośrodków doradztwa rolniczego oraz Oddziałom Terenowym KOWR.

Metody monitorowania suszy zaimplementowane w ramach „Geoserwisu Susza 2020” zostały zaczerpnięte z istniejącej metodyki opublikowanej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Geoserwis był niezależnym narzędziem w stosunku do planowanego Systemu S2MUR - System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych, którego celem będzie monitorowanie produkcji upraw, na poziomie pola uprawowego i w związku z tym konieczne jest jego wyposażenie w autorskie algorytmy (metodyki), wykorzystujące wiele źródeł danych (in-situ, glebowe, meteorologiczne, satelitarne, statystyczne).

 

Produkty serwisu

Projekt „Geoserwis Susza 2020” składał się z dwóch komplementarnych części:

  • związana z generowaniem map warunków wzrostu upraw oraz map redukcji plonów opracowana została w ramach umowy na wykonanie prac mających na celu wykorzystanie teledetekcji satelitarnej do monitorowania warunków wzrostu upraw, w tym identyfikacji suszy rolniczej jak również do oceny redukcji plonów upraw w wyniku wystąpienia niekorzystnych warunków wzrostu w 2020 r., podpisanej 2 czerwca 2020 r. - umowa została zakończona 9 października 2020 r. Wykonawcą był Instytut Geodezji i Kartografii;
  • związana z opracowaniem geoserwisu umożliwiającym wizualizację map, analizy przestrzenne oraz generowanie raportów opracowana została w ramach umowy wykonania prac polegających na opracowaniu geoserwisu do prezentacji map warunków wzrostu upraw oraz oceny redukcji plonów upraw w sezonie 2020, podpisanej 3 czerwca 2020 r. - umowa zakontraktowana była do 21 grudnia 2020 r. Wykonawcą był prowadzący działalność gospodarczą Geomatic Michał Wyczełek-Jagiełło (Geomatic).

Wybór wykonawców obydwu grup produktów nastąpił zgodnie z art. 4 punkt 8 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

 

Działanie serwisu

Geoserwis umożliwiał użytkownikom analizę przebiegu suszy w okresie od 29 marca do 30 września 2020 r. z wykorzystaniem map opracowanych na podstawie niskorozdzielczych danych satelitarnych. Zastosowanie danych satelitarnych umożliwiło monitorowanie przebiegu suszy w okresach 8- niowych w skali: kraju, województwa i gminy z możliwością interpretacji warunków wzrostu upraw w obrębie pola uprawowego. Dodatkowo, dla zbóż ozimych i jarych, rzepaku ozimego, kukurydzy i roślin okopowych opracowane zostały mapy oceny redukcji plonów.

 

Raporty 2020

Użytkownicy Geoserwisu Susza2020 korzystali również z raportów generowanych na podstawie powyższych map.

Raport „powierzchnie wg warunków wzrostu”, prezentujący przebieg suszy w całym okresie wegetacyjnym w obrębie województwa lub gminy został pobrany 3528 razy.

Raport „powierzchnie wg redukcji plonów” wskazujący, w których uprawach na terenie województwa i gminy można spodziewać się największych strat w plonach z powody suszy został pobrany 2800 razy.

Raport „pola uprawne wg redukcji plonów”, wskazujący numery producentów rolnych o największych potencjalnych stratach w plonach na terenie wybranej gminy, został pobrany 2710 razy.

Raport „pola uprawne wg producenta rolnego”, przedstawiający szczegółowe informacje o przebiegu suszy i ocenie redukcji plonów dla wszystkich pól uprawowych danego producenta rolnego, został pobrany 2292 razy.

Serwis zakończył działanie 21 grudnia 2020 r. W ramach kontynuacji dostarczania informacji o plonach oraz stratach w uprawach rolnych w Polsce od 2021 r. realizowany jest projekt pn. System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych.

{"register":{"columns":[]}}