W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary traw i nieużytków w powiecie białogardzkim

19.07.2023

Widok na spaloną trawę w okolicach torów. Na środku spalone w pożarze gałęzie. W tle budynki gospodarcze, garażowe należące do kolei.

Początek wiosny to od wielu lat okres wzmożonej działalności Straży Pożarnej pod względem działań związanych z gaszeniem pożarów traw i nieużytków. Od wielu lat w społeczeństwie istnieje przekonanie, że proces ten użyźnia glebę i powoduje bujniejszy i szybszy wzrost trawy. Niestety to przekonanie jest bardzo mylące. Proces wypalania traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Dodatkowo w trakcie wypalania giną małe zwierzęta. Pożary traw zagrażają również ludziom. Potrafią się bardzo szybko rozwijać obejmując swoim zasięgiem budynki i maszyny pracujące na polach. Działania związane z gaszeniem traw generują również ogromne koszty związane z czasem dojazdu i gaszeniem, często w bardzo trudnym terenie.

Na terenie naszego powiatu od 13.02.2023 Stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Białogardzie odnotowało 23 zdarzenia związane z gaszeniem traw i nieużytków. Łącznie pożarem objęte zostały ponad 3 ha terenu. W większości przypadków przypuszczalną przyczyną zdarzenia było podpalanie.

Przypominamy, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.):

  • art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
  • art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  • korzystania z otwartego płomienia,
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

  • art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
  • art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”

Opracowanie: ogn. Marcin Rynkiewicz
Zdjęcia: mł. kpt. Michał Doroń, asp. sztab. Łukasz Sikorski, asp. Maciej Sorys, mł. asp. Maciej Rdzanek. Mateusz Kirlejza, WOPR Białogard

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}