W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia "Granica 2021"

08.09.2021

Strażacy w mundurach bojowych przed wejściem do budynku. Z okna budynku wydobywa się dym.

W środę, 8 września kilka minut po godz. 09:00 służba dyżurna Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie odebrała zgłoszenie o zadymieniu w obiekcie znajdującym się na drogowym przejściu granicznym w Gronowie. Pożar powstał w jednym z pomieszczeń na II kondygnacji a dymy pożarowe skutecznie wypełniły pomieszczenia i ciągi komunikacyjne.

Jeszcze przed przybyciem jednostek straży pożarnej ewakuację z zagrożonego obiektu rozpoczęli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej pełniący służbę, którzy dodatkowo udzielili pomocy medycznej dla rannej funkcjonariuszki Służby Celno - Skarbowej.

Ćwiczenia „GRANICA 2021”

W trakcie ogłoszenia alarmu ppoż. oraz ewakuacji potencjału ludzkiego doszło do kolejnego zdarzenia, w wyniku którego jeden z pracowników przejścia granicznego został ranny po uderzeniu przez pojazd gospodarczy. Pierwszej pomocy również udzielili funkcjonariusze SG, których wspierali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.  Tak wyglądał scenariusz przygotowanych ćwiczeń taktyczno – bojowych z udziałem służb i podmiotów ratowniczych oraz pracowników i kierownictwa drogowego przejścia granicznego w Gronowie. Strażacy oprócz dotarcia do pomieszczenia objętego przez ogień musieli ewakuować osoby zagrożone, udzielić pierwszej pomocy dla poszkodowanych. Funkcjonariusze Policji zabezpieczyli teren w pobliżu obiektów, w których doszło do pożaru.

Przedstawiciele służb biorących udział w ćwiczeniach oraz mających siedziby w drogowym przejściu granicznym w Gronowie przećwiczyli współdziałanie na miejscu zdarzenia, przekazywanie i zbieranie informacji o powstałym zagrożeniu. Oprócz strażaków w działaniach zaangażowani byli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Braniewie, Krajowej Administracji Skarbowej, Komendy Powiatowej Policji i pracownicy przejścia granicznego. W trakcie ćwiczeń kontroli poddano poprawność działania systemu sygnalizacji pożarowe, działanie sieci hydrantowej oraz możliwość poboru wody zewnętrznego zbiornika ppoż. Dodatkowo strażacy przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy w tym wykorzystania AED.

To kolejne ćwiczenia, które zrealizowano z zachowaniem zasad sanitarnych przez podmioty ratowniczy w ramach doskonalenia zawodowego.

 

 

Zdjęcia (7)