W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego

21.07.2021

W dniach 20-22 lipca 2021 roku na rzece Odra oraz na zbiorniku wodnym w Głębocku odbywają się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym.

Ćwiczenia zakresu ratownictwa wodnego

W ćwiczeniach biorą udział funkcjonariusze systemu zmianowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Brzegu oraz Grodkowie. Ćwiczenia na rzece Odra odbywają się wspólnie z ratownikami wodnymi z WOPR Brzeg.

Ćwiczenia realizowane są w oparciu o Zasady Organizacji Ratownictwa Wodnego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym w zakresie podstawowym. 

Czynności ratownicze w zakresie podstawowym obejmują m.in.: rozpoznanie i ocenę zagrożenia dla życia i zdrowia jak również mienia i środowiska, niesienie pomocy tonącym, ratowanie życia ludzi na wodach powodziowych, zabezpieczenie działań ratowniczych na obszarach wodnych, ewakuację zwierząt, likwidację lub ograniczenie nagłych zagrożeń wywołanych przez substancje niebezpieczne, współdziałanie z innymi podmiotami KSRG oraz współdziałanie z podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego.

Oprócz opisanych powyżej czynności ratowniczych z zakresu podstawowego, strażacy przy współpracy z ratownikami WOPR doskonalili również przebywanie w komorze śluzowej oraz rozpoznawali rzekę pod kątem występowania mielizn.

 

Opracowanie: mł.asp. Marek Zagórski

Zdjęcia: KP PSP Brzeg

 

Zdjęcia (3)