W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy ciężki samochód ratownictwa drogowego dla brzeskich strażaków

30.12.2021

W ostatnim kwartale 2021 roku brzescy strażacy otrzymali ciężki samochód ratownictwa drogowego tzw. „rotator”, który został zakupiony w ramach projektu "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap IV" realizowanego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ) oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego.

Ciężki samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 z napędem 8×4 ustawiony na placu KP PSP Brzeg

Ciężki samochód ratownictwa drogowego zbudowano na podwoziu Renault K520 z napędem 8×4, silnikiem o mocy 390 kW i kabiną dwuosobową. Za kabiną umieszczona została zabudowa holownicza wyposażona w dźwig typu– rotator, z możliwością obrotu oraz ramię holownicze służące do podnoszenia i holowania uszkodzonych pojazdów.

Połączenie dźwigu oraz holownika umożliwia wykorzystanie pojazdu zarówno jako dźwig samojezdny jak i jako holownik. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się podczas podnoszenia przewróconych pojazdów czy wyciągania wraków znajdujących się poza obszarem drogi.

Maksymalny udźwig przy wsuniętym ramieniu i kącie 30 stopni wynosi 40000 kg, natomiast przy kącie 50 stopni osiąga 50 000 kg. Ramię żurawia podczas podnoszenia może pracować pod maksymalnym kątem 60 stopni i podnieść ciężar o masie 54 400 kg. Dla zapewnienia stabilności żurawia podczas pracy został on wyposażony w cztery podpory.

Pojazd został wyposażony w siedem wyciągarek: dwie główne o uciągu 22727 kg, dwie pomocnicze o uciągu 10 000 kg, dwie boczne o uciągu 12740 kg i jedną 30 590 kg, która znajduje się na ramie pośredniej. Z tyłu pojazdu znajduje się ramię holownicze, jego udźwig przy złożeniu to 8800 kg, a przy maksymalnym wysuwie 6500 kg. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania wszystkimi wyciągarkami bezprzewodowo z odległości do 60 metrów.

Aktualnie strażacy intensywnie ćwiczą wykorzystanie i możliwości pojazdu w wielu aspektach ratownictwa technicznego i drogowego. Wkrótce pojazd zostanie włączony w struktury Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Brzeg”.

 

Opracowanie: asp. Marek Zagórski KP PSP w Brzegu oraz asp. Łukasz Nowak KW PSP w Opolu

Zdjęcia i film: asp. Łukasz Nowak

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}