W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czad - cichy zabójca oszukuje zmysły!

30.09.2021

Obrazek przedstawia logo kampanii edukacyjno-informacyjnej: biały symbol daszku i czujki. Obok czerwone napisy: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, "Czad - cichy zabójca oszukuje zmysły! i "Sezon grzewczy 2021- 2022".

Uwaga na za zabójczy czad oraz pożary w domach i mieszkaniach. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”,
Przypominamy podstawowe informacje o tym zagrożeniu i porady jak tego zagrożenia uniknąć:
•    Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
•    Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
•    W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
•    Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
•    Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
•    Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
•    Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Więcej materiałów informacyjnych na stronie internetowej KG PSP:
Czujka na straży twojego bezpieczenstwa!

Podobny cel ma też inna akcja społeczna ogłoszona przez Krajową Izbę Kominiarzy pod hasłem „Zaproś Kominiarza”. Na dedykowanej stronie internetowej zamieszczono przydatne informacje dotyczące użytkowania urządzeń grzewczo kominowych i proste porady jak uniknąć tragedii.
Więcej materiałów informacyjnych na stronie internetowej:  https://zaproskominiarza.pl/

Opracował: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie
Na podstawie materiałów: KG PSP i KIK.

{"register":{"columns":[]}}