W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar instalacji paneli fotowoltaicznych

27.05.2021

Kolorowa fotografia przedstawia akcję straży pożarnej. Na pierwszym planie widoczny plac na którym zgromadzone są na paletach materiały budowlane przy ogrodzeniu. Za ogrodzeniem widoczne trzy czerwone wozy bojowe straży pożarnej i wielu strażaków ubranych w ubrania ochronne, w hełmach na głowach i aparatach oddechowych na plecach. W tle jasny budynek z licznymi oknami a po prawej narożnik innego budynku z widocznymi narożnikami dachu.

19 maja 2021 r. około godziny 17 miał miejsce pożar instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu budynku magazynowego w Grabownicy Starzeńskiej pow. brzozowski. Do tego pożaru zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP z Brzozowa i najbliższe  jednostki OSP.

Ratownicy po przybyciu na miejsce zdarzenia przy pomocy gaśnicy proszkowej ugasili palące się przewody, jeden panel fotowoltaiczny oraz podbitkę dachową budynku. Następnie odcięto instalację po stronie paneli fotowoltaicznych jak i po stronie instalacji budynku. Odłączono również zasilanie z sieci energetycznej do obiektu. Po tych czynnościach zabezpieczono obiekt przed dostępem osób postronnych. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych.

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały blisko 2 godziny, a brało w nich udział 5 zastępów straży pożarnej z krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego: JRG KP PSP Brzozów - 2 zastępy, OSP Grabownica Starzeńska - 1 zastęp, OSP Humniska - 2 zastępy, łącznie 25 strażaków.

Opracowanie:  kpt. Wojciech Sobolak, KP PSP w Brzozowie

Zdjęcia: kpt. Dawid Nowak, KP PSP w Brzozowie, OSP Grabownica Starzeńska

Zdjęcia (3)