W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie informacyjne dotyczące Ustawy o OSP

15.02.2022

Kolorowa fotografia przedstawia wnętrze dużej sali w budynku. Na pierwszym planie kilkanaście osób cywilnych siedzi przy stołach, w maskach i obserwuje prezentację. Po prawej stronie stoi umundurowany na wyjściowo strażak w masce, który prowadzi prezentację. Na środku sali duży monitor wyświetlający treść prezentacji. Na ścianach jasnej sali liczne puchary, sztandar, godło i inne obrazy.

15 lutego br. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie miało miejsce spotkanie z wójtami, przedstawicielami lokalnego samorządu i komendantami gminnymi OSP, w sprawie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Spotkanie prowadził Komendant Powiatowy PSP w Brzozowie st. bryg. Krzysztof Folta.
Podczas spotkania omówiono główne cele i założenia ustawy o OSP, nowe zadania i uprawnienia zarówno samorządu terytorialnego jak i jednostek OSP związane z ochroną przeciwpożarową. Szczególnie szeroko omówiono i przedyskutowano temat świadczenia ratowniczego dla druhów OSP, przedstawiając i przekazując uczestnikom spotkania materiały pomocnicze w tym zakresie.
Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) oraz 20 lat (kobiety). Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Przy dokumentowaniu tych uprawnień nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat wnioskowanego okresu. Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP.
Potwierdzeniem udziału w działaniach może być oświadczenie minimum 3 świadków lub dokumentacja prowadzona przez PSP.

W przypadku poświadczania okresu na podstawie oświadczeń świadków, należy wpierw zgłosić się do lokalnego urzędu gminy, celem ich potwierdzenia i weryfikacji przez właściwego wójta/burmistrza.

Poniżej artykułu zamieszczono materiały związane z ubieganiem się o świadczenie ratownicze.

Więcej informacji i dokumentów do pobrania w dziale:  Co robimy - Współpraca z OSP - Ustawa o OSP lub po kliknięciu w ten link

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie

Materiały

Druk wniosku i treść rozporządzenia MSWiA w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego.
Wzór wniosku i treść rozporządzenia​_MSWiA​_w​_sprawie​_wniosku​_o​_przyznanie​_świadczenia​_ratowniczego.pdf 0.97MB
Treść instrukcji pomocniczej dla członków OSP ubiegających sie o świadczenie ratownicze.
instrukcja​_pomocnicza​_dla​_członków​_OSP.pdf 0.19MB
Propozycja wzoru oświadczenia świadka
Oświadczenie​_świadka​_druk​_z​_RODO.doc 0.04MB
Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego
Wniosek​_o​_przyznanie​_świadczenia​_ratowniczego.docx 0.02MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}