W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawalony dach budynku mieszkalnego w Humniskach

18.02.2021

Kolorowa fotografia przedstawia na pierwszym planie część budynku z zawalonym dachem, przykrytego doraźnie niebieskimi plandekami. Na dachu dwaj umundurowani strażacy zabezpieczają listwami plandeki. obok nich na drabinie opartej do ściany budynku stoi i pomaga trzeci strażak. W tle widać inne mocno zaśnieżone budynki i innych strażaków w akcji.

18 lutego br. około godziny 3-ciej w nocy doszło do zawalenia się dachu na budynku mieszkalnym w miejscowości Humniska, w powiecie brzozowskim. W chwili zdarzenia w budynku przebywała 3 osobowa rodzina, która ewakuowała się na zewnątrz i nie odniosła obrażeń. Murowany budynek posiadał drewnianą konstrukcję dachu, która prawdopodobnie zawaliła się do środka budynku pod naporem dużej ilości zalegającego śniegu. Uszkodzone zostały również ściany szczytowe budynku, częściowo ściany zewnętrzne i lekki strop nad pomieszczeniem kuchni.

Działania przybyłych na miejsce katastrofy budowlanej zastępów straży pożarnej, polegały głównie na zabezpieczeniu konstrukcji lekkiego stropu przed zawaleniem się. Strażacy usunęli zalegający śnieg z zawalonej konstrukcji dachu a następnie doraźnie zabezpieczyli cały budynek plandekami, przed wpływem warunków atmosferycznych. Działania ratownicze były utrudnione ze względu na porę nocną i brak możliwości dojazdu specjalistycznego sprzętu bezpośrednio do miejsca zdarzenia, które uniemożliwił zalegający śnieg na drodze dojazdowej.

W działaniach ratowniczych, które trwały blisko 5 godzin, uczestniczyło 9 pojazdów straży pożarnej i 37 ratowników (PSP i OSP).

Opracował: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie
Zdjęcia: KP PSP w Brzozowie

Zdjęcia (3)