W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kalendarium

HISTORIA
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
W JAROCINIE

08.04.1945 r. – 1952

08.04.1945 r. – 1952 Zarządzeniem Starosty Powiatowego powołano Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Jarocinie. W tym czasie na terenie powiatu działa 114 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwszym Komendantem Powiatowym zostaje mianowany druh Marian Przybylski z jednostki OSP w Jarocinie. Druh Przybylski umiera pod koniec 1945r. Drugim Komendantem mianowano druha Edmunda Rydlewskiego. Przez kolejne lata jednostki OSP w powiecie wzbogacają się o nowy sprzęt przeciwpożarowy. Wzrasta także ilość pożarów na terenie powiatu. W kronikach największa ilość zdarzeń jest odnotowana w latach 1950 – 1952. Do największych należą pożar Zakładów Roszarniczych w Witaszycach (03.03.1950 r.), pożar kilku gospodarstw wiejskich w miejscowości Wierzchy gm. Szymanowice (16.04.1952 r.), a także pożar w Fabryce Mebli w Jarocinie (05.10.1952 r.). W celu poprawy skuteczności działań gaśniczych komendant składa wniosek do Starostwa o utworzenie Zawodowego Pogotowia Przeciwpożarowego.

1952 r. – 1973

Utworzenie Zawodowego Pogotowia Przeciwpożarowego – daje początek zawodowej formacji ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu jarocińskiego. Na zmianach służbowych zatrudnieni zostają zawodowi kierowcy, których zadaniem jest utrzymanie sprzętu w pełnej gotowości bojowej, odbieranie telefonicznych informacji o pożarach, a także alarmowanie syreną członków OSP jako obsady samochodów bojowych. W związku z wzrastającą ilością pożarów, komenda przeprowadza częste alarmy i szkolenia funkcyjnych członków OSP. Do najtrudniejszych należy rok 1959, w którym podczas jazdy do pożaru samochód z OSP Jarocin ulega wypadkowi, a 7 strażaków z obrażeniami zostaje przewiezionych do szpitala. Podczas tego wypadku dh Stanisław Chwaliński traci nogę. Lata 60. i 70. to dalsza intensyfikacja działań jednostki, która w 1962 roku obchodzi jubileusz 75-lecia powstania. Właśnie w tym roku OSP Jarocin, startuje w III Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Krakowie i zdobywa I miejsce i złoty medal. Pozyskano w swe szeregi członków młodzieży z ZHP. Przybywa także nowego sprzętu przeciwpożarowego. W roku 1971 straż z Jarocina zajmuje 1 miejsce w województwie, a 2 w kraju w konkursie „Każda OSP ośrodkiem propagandy i prewencji”. Efektem zaangażowania i sumiennego udziału w szkoleniach są coraz wyższe lokaty zajmowane w wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych. W 1969 roku – srebrny medal na zawodach ogólnopolskich we Wrocławiu, w 1969 r. – I miejsce i Puchar Przechodni Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnych w Poznaniu. Na stałe puchar ten zostaje w Jarocinie po zwycięskich zawodach w 1971 i 1972 roku.

Listopad 1973 r.

Utworzenie Zawodowej Straży Pożarnej w Jarocinie. Podstawową bazą działania są obiekty strażnicy OSP w Jarocinie przy ul.Śródmiejskiej. Komendantem zostaje kpt. Henryk Pęcak, który tworzy Zawodową Straż Pożarną z piętnastoma poborowymi, skierowanymi przez Powiatowy Sztab Wojskowy do tzw. zastępczej służby wojskowej. Byli to: Stanisław Krawczyk, Paweł Winiaszewski, Ryszard Świerkowski, Andrzej Seiller, Bernard Nowak, Marian Robak, Marian Szatny, Marian Mańkowski, Jan Łukaszewicz, Jerzy Gabryszak, Zygmunt Wancek, Roman Mieloszyk, Włodzimierz Garstka, którzy po przeszkoleniu podstawowym zostają podzieleni na 3 zmiany służbowe. Dowódcami zmian zostają: Czesław Becela, Edmund Drzażdżyński, Zdzisław Nowacki. Pracownikami Komendy są: Czesława Szarczyńska, Jan Matysiak, Zbigniew Piechocki. Przeprowadzane zostają szkolenia w celu zapoznania nowo przyjętych strażaków z parametrami oraz zasadami gaszenia pożarów. Podstawowym wyposażeniem ZSP są dwa samochody marki Star -25 o symbolu GBAM- 2/8+8. Uruchomiono i po przeszkoleniu obsadzono stanowisko kierowania strażakami, którzy przez całą dobę przyjmują meldunki o pożarach i dysponują jednostki straży pożarnych do zdarzeń. W tym samym czasie komendant kpt. Henryk Pęcak rozpoczyna starania o budowę nowej typowej strażnicy ZSP w Jarocinie. Przez kolejne lata nowi strażacy kończą kursy młodszych i starszych podoficerów, awansując na kolejne stopnie służbowe. Jednocześnie pracownicy Komendy podejmują działania zmierzające do poprawy warunków socjalno-bytowych. Adaptują pomieszczenia na sypialnie, kuchnie itp. Wspólnie z członkami OSP rozbudowują świetlicę i wyposażają ją, aby mogła służyć jako sala wykładowa.

1975 r.

Nowy podział administracyjny kraju. 01 czerwca 1975 r. powstają Komenda Rejonowa Straży Pożarnej i Komenda Zawodowa Straży Pożarnej, które podlegają teraz Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kaliszu. Komendant powiatowy, kpt. Henryk Pęcak zostaje powołany na stanowisko Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnej w Lesznie. W związku z brakami kadry, ówczesny Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Kaliszu mjr Zygmunt Leszczyński proponuje chorążym Zbigniewowi Piechockiemu i Janowi Matysiakowi służbę w Kaliszu, którzy tę propozycję przyjmują. W Jarocinie Komendant Wojewódzki powołuje: p.o. Komendanta Rejonowego Straży Pożarnej st.ogn. Edmunda Drzażdżyńskiego. Pracownikami Komendy zostają: Czesława Szarczyńska – dział kadr, Zdzisław Wielgos – prewencja, Stanisław Krawczyk – zagadnienia operacyjne. Odmłodzona kadra stara się sprostać zadaniom, jednocześnie nadal czyni starania o budowę nowej strażnicy. Zamiast nowych obiektów w miarę otrzymywania nowych samochodów pożarniczych i sprzętu powstają wiaty i przybudówki. Pododdział bojowy odpoczywa w dwóch barakowozach ustawionych przed strażnicą. W listopadzie 1976 roku kończy się okres pełnienia służby przygotowawczej tych strażaków, którzy w 1973 byli pionierami ZSP w Jarocinie. W służbie pozostają: Stanisław Krawczyk, Marian Szatny, Roman Mieloszyk. Systematycznie ZSP w Jarocinie otrzymuje nowe samochody typu Star – 244 /GBA-2,5/16/. 15 stycznia 1978 roku następuje zmiana Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Jarocinie. W listopadzie 1976 roku kończy się okres pełnienia służby przygotowawczej tych strażaków, którzy w 1973 byli pionierami ZSP w Jarocinie. W służbie pozostają: Stanisław Krawczyk, Marian Szatny, Roman Mieloszyk. Systematycznie ZSP w Jarocinie otrzymuje nowe samochody typu Star – 244 /GBA-2,5/16/. 15 stycznia 1978 roku następuje zmiana Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Jarocinie. Komendantem zostaje kpt. Bernard Fałdziński. Jego poprzednik st. ogn. Edmund Drzażdżyński zostaje przeniesiony na stanowisko dowódcy plutonu ZSP w Jarocinie. Następują kolejne etapy rozbudowy obiektów strażnicy przy ul.Śródmiejskiej 32. Mimo nie najlepszych warunków służby, strażacy ZSP w Jarocinie zdobywają wiele nagród w różnych zawodach sportowo-pożarniczych województwa kaliskiego. Jarocińscy strażacy otrzymują także kolejne samochody. Teren strażnicy staje się za ciasny, a sąsiedztwo rzeźni uniemożliwia prawidłowe wykonywanie służby, utrudniając alarmowy wyjazd samochodów do akcji. Na przyległej łące powstają wiaty o konstrukcji metalowej w celu garażowania samochodów.

1987 r.

W roku 1987 starania o lokalizację działki pod budowę strażnicy ZSP zostają zrealizowane. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Kaliszu i Urząd Wojewódzki w Kaliszu wykupują od pani T.Klimaszewskiej działkę o powierzchni 0,87ha przy ul.Powstańców Wlkp 2. Strażacy przystępują do porządkowania działki, przygotowując ją pod budowę przyszłej strażnicy.

1990 – 1991r.

historia3.jpg

Dzięki dotacji wojewody kaliskiego powstaje obiekt warsztatowo-garażowy, jako zaplecze budowy budynku głównego strażnicy. Są w nim zlokalizowane dwa boksy przejazdowe z kanałami naprawczymi dla samochodów ciężkich, zaplecze socjalne dla strażaków, którzy naprawiają tam sprzęt oraz magazyny i trzy stanowiska w celu garażowania samochodów dostawczych i ciężarowych. 1 lutego 1991r na stanowisko Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Jarocinie zostaje mianowany st.chor.Stanisław Krawczyk.

historia1.jpg

historia2.jpg

01.07.1992 r.

Zawodowa Straż Pożarna zostaje przekwalifikowana w Państwową Straż Pożarną. Zostają jej przypisane nowe zadania, w tym ratownictwo drogowe, medyczne, chemiczne, ekologiczne itp. W Jarocinie zostaje utworzona Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej i jednocześnie zwiększa się jej zasięg operacyjny. Nowa komenda obejmuje nadzór operacyjny nad gminami: Jarocin, Kotlin, Żerków, Jaraczewo, Pleszew, Chocz, Czermin, Gizałki, Dobrzyca. Powstają dwie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze w Jarocinie i Pleszewie. Strażacy PSP stają się funkcjonariuszami MSWiA. Komenda w Jarocinie liczy w tym czasie 77 etatów Listopad 1993 r. – 20-lecie powstania Zawodowej Straży Pożarnej w Jarocinie. Na uroczystej akademii z udziałem władz samorządowych i rządowych Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu brygadier Zygmunt Leszczyński wręcza strażakom medale i odznaczenia. Komendant rejonowy PSP w Jarocinie mł. kpt. Stanisław Krawczyk zostaje odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

historia4.jpg

historia5.jpg

W tym okresie komenda otrzymuje samochód ratownictwa drogowego, a na jego wyposażenie środki przekazują sponsorzy i samorządy, w tym Urząd Gminy i Miasta w Jarocinie. Rozpoczyna się budowa części administracyjnej budynku głównego (fundamenty).

1994 r.

30 grudnia 1994 r. po zaadaptowaniu części pomieszczeń i uzyskaniu zgody na tymczasową zmianę pomieszczeń garażowych na socjalno-bytowe, Komendant Wojewódzki PSP w Kaliszu, mł. bryg. Ryszard Frątczak przenosi Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Jarocinie z ul. Śródmiejskiej 32 do zastępczych pomieszczeń przy ul. Powstańców Wlkp. 2.

1995 -1998 r.

Obiekty strażnicy są kontrolowane przez przedstawiciela Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i zapada decyzja o dalszej inwestycji. Bardzo szybko i systematycznie powstaje budynek główny strażnicy. W końcu 1998r jest wykończony i zamknięty. W 1997 r. Komendant Rejonowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie otrzymuje awans na stopień kapitana. W roku 1998 z okazji 25-lecia ZSP Komendant Rejonowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie otrzymuje Srebrny Krzyż Zasługi.

01.01.1999 r.

Nowy podział administracyjny kraju. Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie zostaje Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej z ogólną liczbą etatów 47. Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie zostaje kpt. Stanisław Krawczyk. Po wizytacji przedstawiciela KWPSP w Poznaniu i KGPSP zostają przyznane kolejne środki finansowe. Do końca 1999 roku obiekt główny strażnicy zostaje całkowicie wyposażony. W garażach zostają zamontowane wyciągi spalin na wszystkich stanowiskach garażowych. Powstaje kotłownia gazowa do ogrzewania obiektów strażnicy. W listopadzie 1999 r. następuje przeniesienie komendy z ul. Śródmiejskiej 32 do obiektów do nowych obiektów przy ul. Powstańców Wlkp. 2. Otwarcia dokonuje Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Ryszard Kamiński.

Rok 2000.

Zostają wykonane: utwardzenie i odwodnienie placu manewrowo-wyjazdowego z garaży na ul. Powstańców Wlkp. Wykonano także i zamontowano bramę wjazdową na plac wewnętrzny. Załoga przystępuje do budowy zieleńców przed strażnicą. Zamontowano sygnalizację alarmową uliczną załączaną z chwilą ogłoszenia alarmu. W tym roku na wojewódzkiej akademii z okazji „Dnia Strażaka” w Gnieźnie komendant otrzymuje awans na stopień starszego kapitana. Rok ten to także rozpoczęcie I etapu tworzenia CPR-U w Jarocinie.

2001 r.

Utwardzenie i odwodnienie placu manewrowego (wewnętrznego). Załoga przeprowadza przewody elektryczne do budynku warsztatowo-garażowego w celu zamontowania sygnalizacji ogłaszania alarmu. W tym roku załoga dokonała dalszego etapu tworzenia infrastruktury i zieleńców wokół obiektów. W konkursie „Kwiaty i zieleń wokół mnie” w kategorii „Moja firma” KPPSP zajęła III miejsce. W grudniu 2001 r. Starosta Powiatowy wydaje decyzję zezwalającą na użytkowanie obiektów strażnicy PSP w Jarocinie. W listopadzie 2001 r. z inicjatywy Komendanta Powiatowego oraz Starosty Powiatowego powstaje Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru dla KPPSP w Jarocinie. Datę wręczenia sztandaru wyznaczono na 10 maja 2002 r

{"register":{"columns":[]}}