W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Powiat Jarociński

POŁOŻENIE

Powiat jarociński jest jednym z 31 powiatów ziemskich województwa wielkopolskiego, położony w południowo-wschodniej jego części. Dawny region- umownie dziś nazywany Ziemią Jarocińską – od północy zamyka rzeka Warta, od wschodu Prosna, przez środek przepływa Lutynia z jej dopływem Lubieszką, a na zachodzie – Obra.
Teren powiatu jarocińskiego (587,7 km kwadratowych) obejmuje w swych granicach administracyjnych cztery gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków. Siedzibą władz powiatowych jest Jarocin, który rolę miasta powiatowego pełnił wcześniej od 1887 do 1975 roku. Miasto Jarocin leży przy drodze krajowej nr 11 (Poznań-Katowice), jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym a od stolicy Wielkopolski dzieli je niespełna 70 km.

LUDNOŚĆ I AGROTURYSTYKA

Z blisko 72 tysięcy mieszkańców powiatu jarocińskiego, ponad 43 tysiące (59,8 %) stanowi ludność zamieszkująca obszary wiejskie. Dla większości z nich podstawowym źródłem utrzymania jest praca na roli. Na terenie powiatu jarocińskiego funkcjonuje ponad 4 tys. gospodarstw rolnych. W ostatnich latach, w ramach grup producenckich, w każdej z˙czterech gmin powiatu, podjęte zostały działania na rzecz wspólnego gospodarowania rolników. Systematycznie wzrasta zainteresowanie właścicieli gospodarstw rolnych nowatorskim kierunkiem działalności gospodarczej jakim jest agroturystyka. Powstają kolejne bazy noclegowe w oparciu o zmodernizowane zabudowania, którym towarzyszy zaplecze infrastrukturalne doskonale nadające się do rekreacji, rozrywki i czynnego wypoczynku na wsi. Bardzo atrakcyjne dla tego typu działalności są tereny i okolice Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, parku o niezwykłych walorach przyrodniczo-turystycznych, z licznymi znaleziskami prehistorycznymi z różnych epok, cmentarzyskami oraz grodziskami. Do szczególnej sławy tych ziem przyczynił się w znacznym stopniu pobyt (w latach 1831-1832) w pałacu w Śmiełowie wielkiego polskiego poety epoki romantyzmu, Adama Mickiewicza. To tutaj, urzeczony pięknem okolic, Mickiewicz napisał prawdopodobnie pierwsze strofy „Pana Tadeusza”.

KULTURA

Starostwo Powiatowe w Jarocinie współpracuje z wieloma instytucjami, urzędami, organizacjami, a także pojedynczymi ludźmi, którzy tu mieszkając, mają na uwadze poprawę warunków życia społeczności lokalnej. Ta współpraca to klucz do odnoszenia sukcesów. Nie ulega wątpliwości, że powiat jarociński zwraca na siebie uwagę.
Przykładem tego są liczne imprezy kulturalne, które rozsławiły naszą ziemię nie tylko w˙całej Polsce, ale również poza jej granicami. Znane są festiwale organizowane w Jarocinie:
# Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej,
# Międzynarodowy Przegląd Piosenki Dziecięcej „Rytm i Melodia”,
# Międzynarodowy Przegląd Piosenki Młodzieżowej „Śpiewajmy wszyscy”,
# Spotkania Śpiewających Dzieci po Trzydziestce.

W Kotlinie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Solistów i˙Zespołów Akordeonowych. Za przyczyną zespołu folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy każdego roku odbywają się w Jarocinie Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

PRZEMYSŁ

Największym ośrodkiem przemysłu w powiecie jarocińskim jest gmina Jarocin.
Przemysłowy charakter nadają miastu fabryki reprezentujące branże: elektromaszynową, drzewną, meblową, odzieżową i materiałów budowlanych.

Zauważalny jest brak przemysłu na terenie gminy Żerków. Perspektywą dla gminy Żerków jest rozwój turystyki, agroturystyki, bazy hotelowej, budownictwa jednorodzinnego oraz utrzymanie ekologii w środowisku naturalnym.

Jarocin i Kotlin leżą przy drodze krajowej nr 11, wzdłuż której znajdują się atrakcyjne tereny inwestycyjne, sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości. Przyszłych inwestorów zachęcić powinna przychylna postawa władz samorządowych, otwartych na wszelkiego rodzaju kontakty gospodarcze i turystyczne. Wszystkie inwestycje mają służyć mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej, inwestorom, a jednocześnie nie wpływać negatywnie na środowisko naturalne. Systematycznie poprawia się stan wód w powiecie – działają dwie miejskie oczyszczalnie ścieków (Jarocin, Żerków) oraz dwie wiejskie (Witaszyce, Raszewy), a także szereg oczyszczalni zakładowych. Wielorakie funkcje rolnicze i rekreacyjne spełnia zbiornik retencyjny o pow. 34 ha w miejscowości Roszków, na rzece Lubieszce. Rozwijają się systemy efektywnego usuwania i zagospodarowywania odpadów.

ROLNICTWO

Typowo rolniczy charakter prezentuje gmina Jaraczewo. Równolegle z rozwojem na terenie gminy sektora rolnego powstają i rozwijają się firmy i instytucje zajmujące się szeroko pojętą obsługą rolnictwa. W sektorze produkcyjno-usługowym dominuje przemysł drzewno-meblarski i przetwórstwo rolno-spożywcze wykorzystujące bazę surowcową regionu.

Żyzne gleby na terenie gminy Kotlin kwalifikują gminę do intensyfikacji produkcji rolniczej i warzywniczo-sadowniczej, w tym produkcji zdrowej żywności.

ROZWÓJ

Z uwagi na bogactwo i różnorodność zagadnień jakimi zajmuje się powiat, wszystkie działania muszą być zaplanowane, logicznie rozmieszczone w czasie i skrupulatnie monitorowane. Aby uniknąć przypadkowości w działaniu i nie dopuścić do marnotrawstwa środków, opracowana została spójna i długofalowa politykę rozwoju powiatu jarocińskiego na lata 2002-2011.

PROMOCJA POWIATU

Szybkie źródło różnych informacji dotyczących najważniejszych danych o powiecie, aktualności, jak i archiwum najważniejszych wydarzeń udokumentowanych serwisem fotograficznym, można znaleźć na stronie internetowej powiatu jarocińskiego: www.powiat-jarocinski.pl.

STAROSTWO POWIATOWE W JAROCINIE
Al. Niepodległości 10-12
63-200 JAROCIN
tel./fax (0-62) 747-29-20
e-mail: starostwo@powiat-jarocinski.pl

WYDZIAŁ PROMOCJI I ROZWOJU
(0-62) 747-58-38
(0-62) 747-81-83

{"register":{"columns":[]}}