W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Stop pożarom traw Sezon 2020

01.03.2020

Kampania „Stop Pożarom Traw” trwała od 13 marca do 30 kwietnia 2020 r. Jej przebieg ze względu na pandemię koronawirusa ograniczał się do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Kampania była prowadzona razem z MSWiA oraz Lasami Państwowymi.

Plakat przedstawia w pół zielone drzewo i łąkę, w pół palące się

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.

Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaró pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzi.

Pożar łąk nie użyźni gleby, wręcz odwrotnie - wyjałowi ją. Cenne rośliny i żyjące w nich owady a nawet zwierzęta wyginą.

Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary nawet do 5 tys. złotych, a w przypadku kiedy zagrożone jest mienie lub życie - od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z suchych traw porastających nieużytkiniejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewy poważnie uszkadzając.

{"register":{"columns":[]}}