W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy ozdrowieńcy oddali osocze chorym na COVID -19

07.04.2021

Na pierwszym planie trzech funkcjonariuszy w umundurowaniu bojowym z założonymi na twarzy maseczkami. Za nimi pylon reklamowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Funkcjonariusze z kłodzkiej komendy, którzy przeszli już Covid-19 włączali się do akcji oddawania osocza dla chorych zachęcając wszystkich ozdrowieńców do pomocy najbardziej potrzebującym.

W poniedziałek 29 marca br. do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ul. Bolesława Chrobrego 31 zgłosili się ozdrowieńcy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. Młodszy kapitan Łukasz Babiak, młodszy aspirat Daniel Paluszek oraz starszy ogniomistrz Grzegorz Hatala teraz kiedy już przebyli Covid-19 postanowili podzielić się swoim osoczem z najbardziej potrzebującymi. Osocze osoby, która przebyła zakażenie SARS-CoV-2 zawiera przeciwciała, które mogą uratować zdrowie oraz życie chorym na COVID - 19. Procedura pobrania osocza jest bezbolesna i w zależności od metody trawa od kilku minut w przypadku pobrania 450 ml krwi pełnej,
z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza do około 40 minut w przypadku pobrania osocza metodą plazmaferezy podczas której jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza.

 

Osocze po COVID-19 może zostać pobrane od osób które:

Zainteresowanych niesieniem pomocy poprzez oddanie osocza zachęcamy do odwiedzin: https://krwiodawcy.org/ozdrowiency/

Zdjęcia (5)