W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybuch butli z gazem w miejscowości Kudowa-Zdrój

24.02.2021

Murowany budynek, otaśmowany. Strażacy w ubraniu specjalnym.

W dniu 24 lutego br. o godzinie 9.26 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku wpłynęła informacja z Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu o wybuchu pieca w wielorodzinnym budynku mieszkalnym w Kudowie-Zdroju przy ul. 1-go Maja 51. Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia do zdarzenia zadysponowano łącznie pięć zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej, w tym dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG Kłodzko oraz trzy zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Kudowy-Zdroju. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, iż doszło do wybuchu, gazu, którego przypuszczalną przyczyną zdarzenia było nieprawidłowe podłączenie butli z gazem propan – butan do kuchenki gazowej przez jednego z lokatorów budynku. W chwili wybuchu w obiekcie znajdowały się trzy osoby, które nie odniosły obrażeń wymagających hospitalizacji.

W wyniku wybuchu powybijane zostały szyby w oknach, uszkodzona została ściana zewnętrzna budynku, ścianka działowa na piętrze w obrębie klatki schodowej oraz drzwi wejściowe w lokalach nr 1 i 2. Na miejsce zdarzenia przybyli: przedstawiciel Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z Kłodzka, Zastępca Burmistrza Kudowy-Zdroju, Policja oraz Pogotowie Energetyczne. Ze względu na powstałe uszkodzenia budynku władze samorządowe po konsultacji z przedstawicielem Nadzoru Budowlanego podjęli decyzję o przeniesieniu lokatorów do mieszkań zastępczych.

Widok pomieszczenia po wybuchu butli z gazem.

Mając na uwadze przedmiotowe zdarzenie przypominamy, iż obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi instalacji gazowych.

Natomiast w odniesieniu do instalacji gazowych zasilanych gazem płynnym propan-butan z butli o nominalnej zawartości gazu 11 kg, sprawdzenie szczelności podłączenia pomiędzy zaworem butli gazowej a reduktorem ciśnienia powinno mieć miejsce każdorazowo przy wymianie butli. Do tego celu wykorzystać można środki spieniające lub dostępne w sieciach handlowych z przyborami gazowymi tzw. testery szczelności w sprayu. W przypadku posiadania reduktora z manometrem można użyć tegoż manometru do sprawdzenia szczelności.

 

Kontrola szczelności podłączenia butli przy użyciu środka pieniącego się
Źródło: igaz.pl

 

Kolejność postępowania przy sprawdzaniu szczelności podłączenia butli przy użyciu środka pieniącego się:

1. Zamknąć armaturę odcinającą urządzenie odbiorcze.
2. Powoli otworzyć zawór butli.
3. Spryskać środkiem pieniącym się połączenia butla - reduktor - wąż (przewód gazowy).
4. Sprawdzić szczelność, obserwując miejsca pokryte pianą, czy nie tworzą się pęcherzyki w pianie.
5. Jeżeli pęcherzyki nie tworzą się, to połączenie jest szczelne.
6. Jeżeli pęcherzyki wystąpią i powiększają się, to podłączenie jest nieszczelne i nie wolno używać tej instalacji gazowej.
7. Należy znaleźć i usunąć przyczynę nieszczelności. Czynności te może wykonać tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawniania w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających, magazynujących i zużywających paliwa gazowe.

 

Kolejność postępowania przy sprawdzaniu szczelności podłączenia butli za pomocą manometru:

1. Zamknąć armaturę odcinającą urządzenie odbiorcze.
2. Powoli otworzyć zawór butli.
3. Na manometrze zaznaczyć położenie wskazówki, a w przypadku manometra ze ustawną czerwoną wskazówką przestawić ją na wskazania manometru.
4. Zamknąć zawór butli gazowej. Pozostawić na 2 minuty celem wyrównania temperatury. W razie potrzeby po 2 minutach skorygować zaznaczenie.
5. Pozostawić do kontroli na 10 minut.
6. Po tym czasie jeżeli ciśnienie nie spadnie (wskazanie manometru nie zmieni się) można tą instalację użytkować.
7. Jeżeli ciśnienie spadnie to znaczy, że instalacja jest nieszczelna i należy znaleźć i usunąć przyczynę nieszczelności.
Czynności te może wykonać tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawniania w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających, magazynujących i zużywających paliwa gazowe.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}