W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Strażaka w Lubaniu

14.05.2021

przed JRG

Obchody Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej PSP w Lubaniu odbywały się skromnie i z ograniczoną ilością gości. Powodem był oczywiście stan pandemii koronawirusa. Uroczystości odbyły się 14 maja przed siedzibą Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Lubaniu, a zaproszonymi gośćmi byli prezesi Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP: dh Tadeusz Baka i dh Waldemar Kleszcz, kapelan strażaków PSP i OSP powiatu lubańskiego dh ks. Grzegorz Niwczyk oraz Starosta Lubański Walery Czarnecki.

 

Podczas obchodów Dnia Strażaka odczytano m. in. podziękowania od mieszkańców powiatu lubańskiego w formie listów gratulacyjnych.

 

W pierwszym przypadku podziękowanie dotyczyło młodszego ogniomistrza Mariusza Kureli, pełniącego obowiązki dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego. Mieszkaniec Siekierczyna docenił jego zaangażowanie, sprawne dysponowanie zastępów i poinformowanie instytucji, a tym samym szybkie zorganizowanie działań ratowniczych związanych z podtopieniami po znacznych opadach deszczu.

 

Kolejny list to podziękowania dla całego zastępu pod dowództwem aspiranta Romana Traczyka. Pełniąc obowiązki kierującego działaniami ratowniczymi, wraz z zastępem z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Lubaniu, ewakuował nieprzytomną osobę z pomieszczeń objętych emisją tlenku węgla, po czym strażacy udzielili tej osobie pomocy medycznej doprowadzając do odzyskania przytomności.

 

Odczytano także listę awansowanych.

W tym roku wyróżnienia i awanse otrzymali:

Dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został asp. Marek Jełowicki.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopnie:

  • brygadiera, młodszemu brygadierowi Zbigniewowi Szyszło
  • brygadiera, młodszemu brygadierowi Januszowi Gabryś
  • młodszego brygadiera, starszemu kapitanowi Mariuszowi Kadłubowskiemu

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:

  • aspiranta, młodszemu aspirantowi Bartłomiejowi Oleszczuk

Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu nadał stopnie:

  • starszego ogniomistrza, ogniomistrzowi Pawłowi Cwynar
  • starszego ogniomistrza, ogniomistrzowi Pawłowi Ciesiulewicz
  • ogniomistrza, młodszemu ogniomistrzowi Adrianowi Zioła
  • starszego sekcyjnego, sekcyjnemu Damianowi Jóźwiak
  • starszego sekcyjnego sekcyjnemu Cyprianowi Piwowarskiemu
  • starszego sekcyjnego, sekcyjnemu Michałowi Stanowskiemu

 

 

Wasza służba jest bezcenna dla społeczeństwa, towarzyszę wam od 20 lat i widzę jak zmieniały się zadania straży pożarnej. W ciągu tych 20 lat staliście się służbą do wszystkiego, a nie tylko do gaszenia pożarów i za to jestem wam bardzo wdzięczny - mówił starosta, dziękując i gratulując jednocześnie wszystkim awansowanym i wyróżnionym.

Dzień Strażaka to również święto druhów ochotniczych straży pożarnych, a ci w mijającym roku oprócz standardowych działań wykonywali także zadania związane ze zwalczaniem koronawirusa. Zajmowali się dostarczaniem żywności osobom przebywającym na kwarantannie, rozprowadzali ulotki informacyjne i służyli pomocą w transporcie do szczepień.

Składam na ręce Pana Prezesa ZOSP RP powiatu lubańskiego druha Tadeusza Baki serdeczne podziękowania dla wszystkich druhów z jednostek ochotniczych straży pożarnych za ciągłą gotowość bojową, zaangażowanie oraz bardzo dobrą współpracę podczas prowadzenia wspólnych działań ratowniczo gaśniczych. Dziękuje również za realizację swoich statutowych zadań na rzecz mieszkańców swoich gmin, miejscowości i całego powiatu lubańskiego - mówił brygadier Zbigniew Szyszło, Komendant Powiatowy PSP w Lubaniu.

Z okazji dzisiejszego święta chciałbym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim strażakom awansowanym i wyróżnionym. Życzę wam by trud, który podejmujecie w codziennej służbie był dla Was źródłem satysfakcji zadowolenia oraz społecznego uznania. Życzę, by pełniona służba była zawsze bezpieczna i pozwoliła na spokojny powrót do domu. Życzenia kieruję także do rodzin strażaków, aby wspierając swoich bliskich wykazywały dużo cierpliwości, ciepła i zrozumienia i żeby Święty Florian miał nas wszystkich w swojej opiece - mówił brygadier Zbigniew Szyszło.

Zdjęcia (5)