W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola przewodów kominowych

Kontrola przewodów kominowych

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe i gazowe oraz niewłaściwej eksploatacji instalacji elektrycznych.

Przypominamy, że w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr. 109 poz. 719) usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  • co najmniej raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • co najmniej raz na 6 miesięcy w obiektach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie. W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli terminów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Przypominamy również, że art. 62 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. 2021 r, poz. 2351 ze zm.) zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych do przeprowadzenia okresowej ich kontroli – raz w roku oraz co pięć lat. W zakres kontroli wchodzi sprawdzanie drożności przewodów wentylacyjnych, dymowych,  i spalinowych.

{"register":{"columns":[]}}