W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyciek rozgrzanego szkła w Hucie Szkła w Jaroszowcu

28.09.2020

Pojazdy pożarnicze w tle budynki. Strażak rozpina węże pożarnicze

28 września 2020 r. o godzinie 9.47 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Olkuszu wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego informujące, że w Hucie Szkła w Jaroszowcu pękła wanna na szkło i wycieka z niej szkło w ilości ok. 40 ton. 

Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej i przeprowadzonym rozpoznaniu kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził następującą sytuację: rozszczelniony zbiornik (wanna) z rozgrzanym szkłem do temperatury ok. 1300 stopni Celsjusza, personel Huty Szkła rozpoczął schładzanie miejsca wycieku szkła oraz całej wanny. 

Działania straży pożarnej polegały na ciągłym schładzaniu miejsca wycieku szkła i całej wanny poprzez podawanie 12 prądów wody oraz wypompowywaniu wody z kanału hali, której nadmiar mógł spowodować uszkodzenie instalacji elektrycznej i elementów konstrukcyjnych pieca hutniczego.

W wannie znajdowało się około 250 ton rozgrzanego szkła, które wyciekało do misy znajdującej się pod wanną. Na miejscu zdarzenia pracowało 10 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej, łącznie 28 strażaków. W zdarzeniu nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Działania ratownicze trwały ponad 7 godzin. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległy trzy wentylatory przemysłowe, czujniki termoelektryczne (termopara), rury napowietrzania, chłodnice wodne i podesty stalowe. Straty wyszacowano na kwotę 200 tysięcy złotych uratowane mienie to 5 mln zł.

Opracowanie:  bryg. Marcin Maciora, KP PSP Olkusz

Zdjęcia: bryg. Zbigniew Wrzesień, KP PSP Olkusz

Zdjęcia (1)