W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar kurnika wielkopowierzchniowego

Budynek kurnika, z okien i bram wydobywają się kłęby dymu, strażak z linią gaśniczą podający prąd wody do wnętrza budynku

W środę 20 stycznia kilka minut po godzinie 12 zgłoszony został pożar kurnika wielkopowierzchniowego w Gierzwałdzie – gm. Grunwald. Zgłaszający poinformował, że w kurniku znajdowało się 2200 młodych indyków. Do akcji ratowniczej zadysponowano w sumie sześć pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych z ostródzkiej JRG. Ponadto dyspozycję wyjazdu otrzymały ochotnicze straże pożarne z gminy Grunwald, Dąbrówno, Ostróda i Olsztynek. W akcji gaśniczej wziął udział również specjalistyczny samochód ze sprzętem ochrony dróg oddechowych z JRG Biskupiec. Działania gaśnicze były niezwykle trudne. Panowało bardzo duże zadymienie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kurnika. Strażacy zabezpieczeni aparatami powietrznymi, izolującymi drogi oddechowe wprowadzali sukcesywnie wężowe linie gaśnicze do budynku. Paliła się ściółka oraz baloty słomy rozlokowane w kurniku. Niestety w wyniku zadymienia indyki padły. Akcja gaśnicza skupiona była nad powstrzymaniem rozwoju pożaru na dach. Prowadzona była dwutorowo. Zarówno w hali kurnika, a także na strychu, który izolowany był słomą i watą szklaną. Po ponad pięciu godzinach pożar ugaszono. Uratowana została cała więźba dachowa. W akcji gaśniczej udział wzięły 22 zastępy pożarnicze – 78 strażaków. Wstępne straty właściciel oszacował na około 200 tys. zł, a uratowana mienie na blisko 1 mln zł. 

opracował: st. kpt. Grzegorz Różański 

zdjęcia: kpt. Daniel Szczesny, mł. bryg. Katarzyna Wiśniewska

 

Zdjęcia (4)