W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odśnież dach już dziś !

13.12.2022

Zdjęcie zaśnieżonego dachu z podpisem Nie czekaj na odwilż Odśnież dach już dziś

W związku z intensywnymi w ostatnich dniach opadami przypominamy właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego na dachach śniegu. Spadające z dachów nawisy śnieżne mogą poważnie zranić, a nawet zabić człowieka. Ciężar śniegu może również spowodować zawalenie się dachu budynku powodując ogromne zagrożenie, dlatego apelujemy o wyobraźnię.

Pamiętajmy, że zalegający śnieg może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w budynku osób lub w przypadku budynków gospodarczych, zwierząt. Dlatego po raz kolejny przypominamy właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego śniegu z dachów oraz sopli. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, ale też na budynki gospodarcze czy też domy prywatne.  Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. 

Art. 61, pkt 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zmianami) stanowi: „Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.

Opracowanie; mł. bryg. Barbara Majdak

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}