IV Forum Bezpieczeństwa Publicznego
28.05.2026
27 maja 2026 roku w sali kinowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury odbyło się IV Forum Bezpieczeństwa Publicznego skierowane do młodzieży szkół średnich oraz uczniów klas ósmych z powiatu ostrzeszowskiego. Jak co roku inicjatorem wydarzenia był Wójt Gminy Kobyla Góra Wiesław Berski, a w spotkaniu uczestniczył m.in. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie st. bryg. Piotr Mazurkiewicz oraz Komendant Powiatowy Poilcji insp. Waldemar Sip.
Przyjęta forma debaty miała na celu rozwinięcie szeroko pojętej tematyki zagrożeń oraz sposobów ich zapobiegania, przedstawionych przez służby i instytucje na co dzień dbające o bezpieczeństwo publiczne. Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży oraz nauczycieli, dlatego organizatorzy zdecydowali o przeprowadzeniu wydarzenia w dwóch turach, umożliwiając udział wszystkim zainteresowanym uczestnikom.
Podczas prelekcji na scenie wystąpili przedstawiciele:
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie,
- Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie,
- Nadleśnictwo Przedborów,
- Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Oddział Ostrów Wielkopolski,
- ratownik medyczny,
- psycholog z ośrodka psychologiczno-terapeutycznego.
Ze strony naszej komendy wystąpiło dwóch funkcjonariuszy, którzy poruszyli niezwykle istotne zagadnienia związane z właściwym zachowaniem osób postronnych na miejscu zdarzenia. Szczególną uwagę zwrócono na problem nagrywania działań ratowniczych oraz publikowania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych. Podkreślono, że tego typu zachowania mogą naruszać prywatność i godność osób poszkodowanych, a także utrudniać pracę służbom ratunkowym. Funkcjonariusze apelowali o odpowiedzialne zachowanie, empatię oraz skupienie się przede wszystkim na wezwaniu pomocy i umożliwieniu służbom sprawnego prowadzenia działań ratowniczych.
Dużą uwagę poświęcono również tematyce pożarów urządzeń elektronicznych, które coraz częściej towarzyszą nam w codziennym życiu. Funkcjonariusze wyjaśnili, jakie zagrożenia mogą powodować m.in. telefony komórkowe, hulajnogi elektryczne, powerbanki czy ładowarki, a także jak prawidłowo użytkować i ładować urządzenia wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Uczestnicy mogli dowiedzieć się również, jak postępować w przypadku zauważenia oznak przegrzewania się sprzętu elektronicznego oraz dlaczego szybka reakcja i zachowanie zasad bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie dla ograniczenia skutków pożaru.
Opracowanie i zdjęcia: sekc. Noemi BIEL