W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prewencja społeczna z zakresu pierwszej pomocy

01.05.2023

Uczestnicy zapoznają się z obsługą AED

W minionych tygodniach funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wraz z druhami z Ochotniczych Straży Pożarnych przeprowadzili w Szkołach Podstawowych w Kobylej Górze, Grabowie nad Prosną oraz Czajkowie instruktarz z obsługi automatycznego defibratora zewnętrznego, który pojawia się coraz częściej w instytucjach publicznych do użycia przez osoby nie wykfalifikowane w dziedzinie ratownictwa medycznego.

AED (ang. Automated External Defibrillator) czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny jest to sprzęt medyczny analizujący rytm serca, wyłapując nieprawidłowości w pracy serca podejmuje decyzje o konieczności defibrylacji, czyli impulsie elektrycznym przywracającym prawidłowy rytm. Zadaniem AED jest unormowanie migotania komór serca.

Szanse uratowania osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia z powodu migotania komór lub częstoskurczu komorowego, zależą od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest podjęcie przez przygodnych świadków resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Uciśnięcia klatki piersiowej w połączeniu z oddechami ratowniczymi przez pewien czas mogą wygenerować niewielki przepływu utlenowanej krwi przez naczynia mózgowe i nie dopuścić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Aby jednak przywrócić prawidłowy rytm serca, należy jak najszybciej przeprowadzić defibrylację. Jej wykonanie to drugi czynnik zwiększający możliwość przeżycia w razie zatrzymania akcji serca, jest ona bowiem jedyną skuteczną metodą leczenia tego typu arytmii.

Opracowanie: str. Noemi BIEL

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}