W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TRAGICZNY PIĄTEK

23.04.2021

Zdjęcie ukazuje działania prowadzone po wypadku, gdzie samochód osobowy uderzył w drzewo. Fotograf stoi na chodniku, po prawej stronie na jezdni stoi radiowóz policyjny z włączonymi światłami błyskowymi, obok stoją policjanci. Na bliższym planie jest ambulans Zespołu Ratownictwa Medycznego z otwartymi tylnymi drzwiami. Obok stoją strażacy i przyglądają się działaniom. Po lewej stronie na polu uprawnym osłonięty parawanami teren akcji, gdzie udzielana jest pomoc kierowcy z rozbitego pojazdu.

W dniu 23.04.2021r. o godz. 19:45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie wpłynęła informacja o samochodzie osobowym, który uderzył w drzewo w miejscowości Książenice. Na miejsce zdarzenia zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej (dwa z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Ostrzeszowa, dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej z Grabowa nad Prosną, jeden z Ochotniczej Straży Pożarnej z Bukownicy) oraz oficera w dyspozycji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. Po dotarciu jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po uderzeniu w drzewo znajdujący się poza drogą. Wewnątrz pojazdu znajdowała się uwięziona osoba poszkodowana.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania. Zamknięto drogę dla ruchu kołowego. Sprawiono narzędzia hydrauliczne i przy pomocy rozpieraczy ramieniowych oraz nożyc hydraulicznych wykonano dostęp do osoby poszkodowanej.  Przy pomocy noszy typu deska wydobyto kierowcę na zewnątrz pojazdu. Następnie wspólnie z zespołem ratownictwa medycznego podjęto resuscytację krążeniowo oddechową u osoby poszkodowanej. Po przyjeździe kolejnych sił i środków z Państwowego Ratownictwa Medycznego na polecenie lekarza odstąpiono od resuscytacji krążeniowo oddechowej (stwierdzono zgon). Dalsze działania polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia i oświetleniu terenu działań. Po zakończeniu czynności operacyjnych przez Policję, auto zostało zabrane przez pomoc drogową. Na tym działania zakończono. Przyczynę zdarzenia ustala policja.

Opracowanie: mł.ogn. Tomasz SZMAJ

Zdjęcia (1)