W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA „GASPOL 2023”

12.10.2023

ĆWICZENIA „GASPOL 2023”

Kilka minut po godz. 12:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie został powiadomiony przez pracownika Rozlewni Gazu Płynnego LPG w Pleszewie, „GASPOL” S.A. Warszawa, Region Zachodni o tym, że przed chwilą doszło do rozszczelnienia czterdziestotonowej cysterny kolejowej. Próba uszczelnienia wycieku przez pracowników nie powiodła się i doszło do zapalenia wypływającego gazu.
Natychmiast dysponuje do zdarzenia dwa zastępy gaśnicze i cysternę z wodą z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Pleszewie, zastępy gaśnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z Pleszewa, Kowalewa, Sowiny Błotnej, Zawidowic, Czermina, Broniszewic, Gołuchowa i Dobrzycy.
W chwili przybycia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej uruchomiony został system zraszania. Jednocześnie płomień i wysoka temperatura stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla stojących w pobliżu dwóch naczep z przygotowanymi do transportu butlami z gazem (około 480 sztuk). Niezwłocznie przystąpiono do działań. Ratownicy błyskawicznie przygotowali linie gaśnicze i zapewnili sobie zaopatrzenie wodne, dzięki czemu przez cały czas chłodzili uszkodzoną cysternę oraz wszystkie pobliskie obiekty.
Na szczęście ten dramatyczny opis to tylko scenariusz ćwiczeń jakie, pod egidą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, odbyły się 10 października w Pleszewie na terenie Rozlewni Gazu Płynnego LPG, „GASPOL” S.A.
Ćwiczenia rozpoczęły się już o godzinie 11.00 spotkaniem na którym omówiono zasady dotyczące przeciwdziałania poważnym awariom oraz podjęcia wspólnych działań ratowniczych w przypadku awarii lub powstania pożaru w pleszewskiej rozlewni gazu.
Uczestnicy ćwiczeń zapoznali się z zasadami funkcjonowania, procesem technologicznym oraz głównymi zagrożeniami występującymi na terenie zakładu. Analizie poddano również systemy zabezpieczeń znajdujące się w najważniejszych punktach rozlewni oraz system ostrzegania o zagrożeniach.

Opracowanie: st. asp. Mariusz Glapa - KP PSp Pleszew
Zdjęcia; potral "pleszew naszemiasto"
 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}