W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opinie techniczne dla używanych pojazdów pożarniczych sprowadzanych z zagranicy

Logotyp przedstawiający napis Opinie techniczne dla używanych pojazdów pożarniczych sprowadzanych z zagranicy na niebieskim tle umieszczony po lewej stroni, po prawej stronie znajduje się zdjęcie samochodu gaśniczego

Wejście w życie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1610), a także Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia w sprawie wprowadzania do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej pojazdów pożarniczych używanych poza granicami kraju jednostki ochrony przeciwpożarowej mają możliwość wprowadzania do użytkowania używanych pojazdów pożarniczych sprowadzanych z zagranicy tzw. superusatwa, to efekt wielomiesięcznego zaangażowania oraz ogromnego wkładu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wprowadzenie 27 października 2020 roku powyższych przepisów to sukces ale także rewolucja w sposobie certyfikacji jak i w zasadach dopuszczenia do udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych niektórych używanych pojazdów sprowadzanych z zagranicy przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
Wymogiem dopuszczenia ww. pojazdów do użytkowania jest uzyskanie pozytywnej opinii technicznej, którą wydaje Zespół Laboratoriów Technicznego Wyposażenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej CNBOP-PIB.

Opracowanie: Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej Im. Józefa Tuliszkowskiego Państwowy Instytut Badawczy
Kompleksową informację na temat procesu oraz wniosek o wydanie niniejszej opinii technicznej znajdą Państwo na stronie: 

Materiały

https://www.cnbop.pl/pl/badania/laboratoria/zespol-laboratoriow-technicznego-wyposazenia-jednostek-ochrony-przeciwpozarowej-bs/opinie-techniczne