W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR LASU W GMINIE CZERMIN - SPŁONĘŁY DWA HEKTARY.

20.04.2021

W środę, 21 kwietnia doszło w naszym powiecie do pierwszego w tym roku pożaru lasu. Niestety - spłonęły aż dwa hektary.

Zdjęcie przedstawia strażaków w czasie działań gaśniczych poszycia lasu. Zdjęcie zrobione po zmierzchu, w oddali widać grupę strażaków, którzy próbują powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru. Nad miejscem, które zostało objęte ogniem unosi się dym.

Pożar ten zauważono w okolicach miejscowości Grab kilka minut po godzinie osiemnastej. Zaalarmowany o pojawieniu się ognia dyżurny pleszewskiego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży natychmiast zadysponował do działań zastępy gaśnicze z pleszewskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych z Czermina, Broniszewic, Żegocina, Gizałek, Rokutowa i Kwilenia . Gdy pierwsze zastępy dotarły na miejsce płonęły już prawie dwa hektary młodnika i poszycia lasu. Strażacy, aby opanować szybko rozprzestrzeniający się pożar podali pięć prądów wody. Konieczne było również wezwania samolotu gaśniczego Dromader, który wykonał pięć zrzutów wody. W ciągu kilkunastu minut ogień udało się powstrzymać, jednak dogaszenie pogorzeliska trwało jeszcze prawie siedem godzin.

Szczególna waga zagrożenia, jakim są pożary lasów wynika z faktu, że lasy polskie zaliczają się do najbardziej palnych lasów Europy Środkowej.
W efekcie tych pożarów ponoszone są straty ekonomiczne, jednakże bez porównania większe są straty ekologiczne, które według szacunków prawie pięciokrotnie przewyższają straty materialne.
W wyniku pożarów lasów znacznemu zmniejszeniu ulega bowiem różnorodność biologiczna. Bezpośrednim skutkiem działania ognia może być całkowite lub częściowe uszkodzenie roślin, śmierć organizmów glebowych i zwierząt, a także zniszczenie siedlisk wielu ich gatunków (w tym gatunków rzadkich i chronionych). Dodatkowo podczas pożarów wydzielane są znaczne ilości dwutlenku węgla (odpowiednio 82 tony na jeden hektar przy pożarze pokrywy gleby  i 94 tony na jeden hektar przy pożarze całkowitym).Osłabione w wyniku pożarów drzewa są łatwo opanowywane przez leśnych szkodników: owady i grzyby pasożytnicze. Prowadzi to w konsekwencji do zamierania drzewostanu i stanowi ognisko rozmnażania się szkodników zagrażające sąsiednim lasom. Najczęstsze przyczyny pożarów lasów są niestety związane z działalnością człowieka. Zazwyczaj ich przyczyną jest bowiem nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem (bardzo często są to pozostawione niedopałki papierosów). W wielu przypadkach dochodzi również do celowych podpaleń.

CO ROBIĆ KIEDY PALI SIĘ LAS?
1.Nie wpadaj w panikę!
2.Ostrzeż osoby w zasięgu wzroku i oddal się na bezpieczną odległość. Pamiętaj, aby iść "pod wiatr".
3.Zawiadom straż pożarną dzwoniąc na numer 998 lub 112.
            Osoba telefonująca powinna:
            - mówić głośno i wyraźnie;
            - opisać, co widzi i jak najdokładniej wskazać miejsce, w którym się znajduje;
            - poda swoje imię, nazwisko i numer z którego dzwoni.
4. Następnie, jeżeli to możliwe, udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub Służbę Leśną i wskaż im miejsce pożaru.

Opracowanie: asp. Mariusz Glapa, Ewa Dobrzyńska - KP PSP Pleszew
Zdjęcia:  bryg. Waldemar Barański ,mł. ogn. Sylwester Chwałkowski, str. Miłosz Banaszak - KP PSP Pleszew

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}