W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia Kompanii Zaopatrzenia Wodnego Łopuszka Mała

30.08.2025

Ćwiczenia Kompanii Zaopatrzenia Wodnego – Łopuszka Mała

W dniu 30 sierpnia 2025 r. w miejscowości Łopuszka Mała (powiat przeworski) odbyły się międzygminne ćwiczenia z wykorzystaniem Kompanii Zaopatrzenia Wodnego Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek OSP z terenu powiatu przeworskiego. Manewry trwały w godzinach 8:00 – 14:30 i miały na celu doskonalenie organizacji systemu zaopatrzenia wodnego w działaniach ratowniczo – gaśniczych.

Cele i przebieg ćwiczeń:

Głównym zadaniem było zbudowanie magistrali wodnej na odcinku 1000 metrów oraz uzyskanie wymaganej wydajności rozbioru wody na poziomie 2000 l/min. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się przekroczyć założenia i osiągnąć imponujący wynik 2600 l/min.

Były to pierwsze tego typu ćwiczenia w powiecie przeworskim z wykorzystaniem Kompanii Zaopatrzenia Wodnego, której głównym celem jest podawanie dużych ilości wody na duże odległości. Ćwiczenia tego rodzaju będą prowadzone cyklicznie, a w najbliższym czasie odbędą się ponownie – tym razem w bardziej wymagającym terenie, z realizacją podobnych zadań.

Epizody ćwiczeń obejmowały m.in.:

- organizację stanowisk czerpania i podawania wody,

- współpracę PSP i OSP w ramach kompanii,

- testowanie przyczepy wężowej, zakupionej ze środków finansowych Starostwa Powiatowego w Przeworsku.

Ćwiczeniami kierował zespół dowódczy w składzie:

- mł. bryg. Krzysztof Wiśniówki – dowódca ćwiczeń,

- kpt. Eryk Poterek,

- mł. asp. Tomasz Jurkiewicz.

Wsparcia organizacyjnego udzielili również funkcjonariusze - str. Tomasz Kaduk oraz str. Mateusz Nowicki z KP PSP w Przeworsku.

W ćwiczeniach brali udział, także strażacy ochotnicy z jednostek OSP:

  • OSP Hucisko Jawornickie
  • OSP Jawornik Polski
  • OSP Sieniawa
  • OSP Urzejowice
  • OSP Gać
  • OSP Kańczuga
  • OSP Sietesz
  • OSP Zarzecze
  • OSP Tryńcza
  • OSP Manasterz
  • OSP Rozbórz
  • OSP Rożniatów
  • OSP Dębów
  • OSP Zagórze
  • OSP Rączyna
  • OSP Łopuszka Wielka

 

Materiał opracował: mł. asp. Tomasz Jurkiewicz

Zdjęcia: mł. asp. Tomasz Jurkiewicz, str. Mateusz Nowicki

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}